Bamboo Style

Bambus kojarzony jest z twardymi zielonymi łodygami błyskawicznie rosnącej rośliny, będącej ulubionym przysmakiem pandy.
Przez to pozornie wydaje nam się, że tkanina bambusowa będzie szorstka i nieprzyjemną w dotyku materią. Pierwszy kontakt z tkaniną to wielkie zaskoczenie – tkanina bambusowa zachwyca wręcz niesamowitą delikatnością i miękkością. Jeśli dodamy do tego jeszcze elegancki połysk i jedwabistą gładkość to nie dziwi nas już fakt, że tkanina bambusowa powstała przeszło 8 tys. lat temu a w chwili obecnej jest odkrywana na nowo i przeżywa swój wielki renesans.

Poznajmy bliżej warunki w jakich jest uprawiany

Włókna bambusowe pochodzą z ekologicznych plantacji z rejonu tropikalnej Azji. Bambus jest łatwy w uprawie, występuje w klimacie monsunowym, wymaga nasłonecznionych i bogatych w wodę gruntową terenów lecz w odróżnieniu od bawełny nie wymaga stałego nawadniania i dodatkowej melioracji. Rośnie w imponującym tempie od 30 cm do 1 m dziennie dzięki czemu może być uprawiany na niewielkiej powierzchni. To jedna z najszybciej rosnących roślin świata. Pełną dojrzałość osiąga po 3 – 4-ch latach podczas gdy innym gatunkom potrzeba na to od 25 do 70 lat. Jest zasobem odnawialnym - po ścięciu po osiągnięciu dojrzałości czyli właśnie co trzy, cztery lata odrasta i może być uprawiany w tym samym miejscu bez konieczności ponownego sadzenia. Uprawa bambusa jest wyjątkowo wydajna – w porównaniu do bawełny zbiory z akra są 10-cio krotnie wyższe. Z ekologicznego punktu widzenia ważny jest fakt, iż podczas uprawy bambus pochłania więcej dwutlenku węgla i produkuje 35% tlenu więcej niż inne drzewa.

Natura wyposażyła bambus w antybakteryjne i antygrzybicze właściwości w postaci naturalnej substancji Bamboo Kun dzięki czemu nie jest on atakowany przez szkodniki i patogeny co sprawia, że podczas jego uprawy nie stosuje się żadnych środków ochrony roślin ani pestycydów. Stąd jest on bezpieczny dla środowiska a powstałe z niego naturalne włókno nie zawiera chemicznych dodatków.

Sam proces obróbki bambusa nie jest obojętny dla środowiska lecz nowoczesne fabryki, w których produkuje się z niego przędzę starają się by do środowiska przedostało się jak najmniej zanieczyszczeń. Włókno bambusowe to rodzaj przetworzonego włókna celulozowego. Powstaje ono przy wykorzystaniu opatentowanych technologii poprzez proces hydrolizy i wielo-etapowego wybielania. Otrzymana w ten sposób miazga bambusowa jest przetwarzana we włókno bambusowe. Charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością i stabilnością oraz jest w 100% biodegradowalne.

Właściwości włókien bambusowych

Jedwabista miękkość i połysk – jak już wspomnieliśmy niezwykle przyjemny jedwabisty chwyt dzięki wyjątkowo miękkim i gładkim włóknom to niezapomniane wrażenie. Materiał jest giętki i doskonale się układa co dodatkowo podnosi jego walory użytkowe. Tkanina jest delikatna jak jedwab lecz przy tym wyjątkowo wytrzymała.

Hipoalergiczność – tkaniny z bambusa są w 100% hipoalergiczne wskazane zarówno dla alergików jak i dla osób ze szczególnie wrażliwą skórą i małych dzieci. Tkanina ma właściwości kojące co da ulgę skórze podrażnionej egzemą a co więcej nie zawiera lanoliny, która bywa przyczyną alergii wywołanych przez np. ręczniki, pościel czy odzież. Właściwości te wynikają w dużej mierze z faktu, że uprawa bambusa nie wymaga stosowania środków chemicznych i pestycydów – dlatego produkt końcowy tkanina również nie zawiera toksycznych substancji mogących podrażniać skórę. Dzieje się tak dzięki obecności naturalnej substancji Bamboo Kun chroniącej przed bakteriami i grzybami.

Z właściwości tych wynikają również kolejne cechy bambusa:

Antybakteryjne i antygrzybiczne - substancja Bamboo Kun pozostaje we włóknach bambusa nawet po wyprodukowaniu przędzy i utkaniu tkaniny. Wg badań jakie przeprowadzono przez Japanese Tekstile Inspection Assopociation właściwości tkaniny wyprodukowanej ze 100% włókien bambusowych zostają zachowane w 70% nawet po 50 praniach tkaniny bambusowej. Oznacza to, że niezależnie od tego czy tkanina jest sucha czy mokra bakterie, kurz, pleśń i inne alergeny nie działają na tkaninę.

Właściwości antybakteryjne wpływają na tkaninę antyodorowo - około 70% mikroorganizmów jest w sposób naturalny eliminowany z powierzchni tkaniny co uniemożliwia powstawanie jakiegokolwiek nieprzyjemnego zapachu. Jest to szczególnie istotne w przypadku grubych tkanin np. ręczników, które pozostawione wilgotne przez długi czas nie zbutwieją i nie rozwinie się w nich nieprzyjemny zapach zgnilizny.

Tkanina bambusowa jest antystatyczna – nie gromadzi kurzu ani roztoczy stąd jest szczególnie polecana dla osób chorych na astmę.

Jedną z bardzo cenionych cech jest również niesamowita chłonność tkanin bambusowych – ta unikalna cecha bierze się stąd, że włókna nie są ze sobą mocno skręcone i powstają między nimi mikroprzestrzenie dzięki czemu chłoną one wodę trzykrotnie lepiej niż tkanina bawełniana. Dzięki mikroporom mamy lepszy przepływ powietrza w tkaninie oraz więcej miejsca gdzie może gromadzić się wilgoć. Ta cecha sprawia, że tkanina ma też właściwości termoregulacyjne - latem daje odczucie lekkiego chłodu i świeżości a zimą przyjemnego ciepła.

Wytrzymałość – tkanina bambusowa jest bardzo trwała – kilkukrotnie bardziej wytrzymała od tkanin bawełnianych. Dzieje się tak dzięki temu, że włókna bambusowe są cięższe i nawet przy intensywnym użytkowaniu nie opadają tak jak bawełniane co powoduje, że nawet po wielokrotnym praniu tkanina bambusowa pozostaje miękka i puszysta. Przy normalnym traktowaniu przetrwa w świetnej formie przez długie lata.

Pamiętajmy:

  • tkanin bambusowych nie należy prać w wysokich temperaturach ani gotować – 40oC to temperatura, w której uprana tkanina będzie świeża i higieniczna,
  • nie należy również stosować płynów do płukania lub jakichkolwiek zmiękczaczy – są niepotrzebne gdyż tkanina bambusowa sama w sobie jest bardzo miękka a użycie tych środków mogłyby spowodować zatkanie mikroporów tkaniny i przez to ograniczyć jej chłonność.

Ekologiczność – przewaga bambusa leży w naturze samej rośliny. Jest surowcem łatwym do pozyskania – rośnie w błyskawicznym tempie i do jego uprawy nie używamy jakichkolwiek substancji chemicznych gdyż roślina ich nie potrzebuje, Chroni się sama dzięki posiadanym substancjom. Jest surowcem w 100% biodegradowalnym „powstałym z natury i do niej wracającym”.

Koszty

Tkaniny bambusowe na naszym rynku to ciągle nowość co ma odzwierciedlenie w cenie. Tkaniny bambusowe ze 100% bambusa to wydatek kilkukrotnie większy niż przy zakupie tkaniny bawełnianej.

Czy warto?

Zakupione pieluszki, otulacze, myjki czy ręczniczki posłużą nam na bardzo długo a korzyści prozdrowotne i komfort użytkowania poznacie Państwo sami już po pierwszym użyciu. Produkty bambusowe to luksus, z którego nie można zrezygnować.