Czego nie wolno robić z pieluchami wielorazowymi

Poniżej przedstawiamy dokładne przeciwwskazania i zalecenia jak postępować z pieluchami wielorazowymi typu PUL – zapoznaj się z nimi gdyż zapobiegną niepotrzebnym „wpadkom”

nie należy prać pieluszek na programie ekonomicznym – mogą zostać niedokładnie wypłukane.
Dzisiejsze pralki zużywają do płukania niewielkie ilości wody co może powodować pozostawanie pewnej ilości detergentów we włóknach tkanin. By pieluszki i odzież niemowlęca były dokładnie wypłukane warto ustawić dodatkowe płukanie. Pieluszki nie będą wówczas „łapać” nieprzyjemnych zapachów,

nie wolno przeładowywać bębna pralki – max 3 bębna pralki– pieluszki muszą się swobodnie obracać w bębnie,

nie używać chlorowych wybielaczy – zniszczy to gumki i tkaninę PUL i spowoduje utratę gwarancji,

nie prać w temperaturze powyżej 60oC – membrana w tkaninie PUL może stopniowo oklejać się pod wpływem tak wysokiej temperatury. Najlepszym naturalnym i nic nie kosztującym sposobem na zabicie bakterii jest słońce, które też świetnie wywabia plamy,

nie używać detergentów, które oblepią włókna pieluszki – niektóre proszki powodują oblepienie czy „zatłuszczenie” włókna pieluszki z uwagi na wysoka zawartość w nich olejów roślinnych przez co obniżają chłonność pieluch zatrzymując w niej detergenty i niewypłukanie nieczystości. Jeśli wyprane pieluszki wciąż trącą zapachem moczu i straciły na chłonności należy zastosować kurację regenerującą je – małą ilość płynu do mycia naczyń wlać do gorącej wody i moczyć w niej pieluchy przez kilka godzin. Następnie należy je wyprać w zimnej wodzie by je całkowicie wypłukać.

nie używać płynów do płukania tkanin – obniży to chłonność pieluszek a płyn oblepi ich włókna. W zamian za to można dodać kilka kropel olejku z drzewa różanego, herbacianego czy lawendowego do podajnika na płyn do płukania tkanin w pralce (pranie będzie wtedy pięknie, świeżo i naturalnie pachnieć),

nie używać w nadmiernej ilości i stale sody oczyszczonej i octu jako dodatków do prania – może to spowodować szybsze zużycie gumek, tkaniny PUL i całej pieluszki. Zamiast często stosować te środki dobrze jest po praniu „poczochrać/pomiętosić „ pieluszki gdyż to rozluźnia ich włókna. Jednak nawet nieco zesztywniałe pieluszki nie tracą żadnych ze swych właściwości ani też nie powodują uczucia dyskomfortu u dziecka.

nie suszyć pieluszek/otulaczy z warstwą PUL na grzejniku lub w suszarce bębnowej w wysokiej temperaturze – nie ma takiej potrzeby bo są już prawie suche a może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to swe wodoszczelne właściwości i będzie przeciekał,

nie należy wirować pieluszek/otulaczy z warstwą PUL na obrotach powyżej 800 na minutę – może to spowodować rozwarstwienie PUL i rozciągnięcie porów przepuszczających powietrze w efekcie czego wilgoć zacznie być przepuszczana.

nie płukać pieluch/otulaczy w gorącej wodzie – spowodowałoby to utrwalenie plam i zatrzymanie nieprzyjemnego zapachu.
Wystarczy użycie mydła odplamiającego i dodatkowe przepłukanie w zimnej wodzie ewentualnie przepłukanie pieluszek w płynie do mycia naczyń. W usunięciu przykrego zapachu pomoże nam dodatkowo użycie kilku kropli olejku np. lawendowego i wywieszenie pieluszek na Słońcu co rozjaśni plamy.

nie wolno prasować pieluszek/otulaczy – warstwa PUL uległaby nieodwracalnemu zniszczeniu

nie dopuszczamy do bezpośredniego kontaktu pieluszki z kremem na odparzenia – włókna uległyby zatłuszczeniu co obniżyłoby chłonność pieluszki. Jeśli zajdzie potrzeba smarowania kremem na odparzenia można użyć jednorazowej bibułki czy suchej pieluszki jako bariery pomiędzy pieluszką a pupą dziecka. Skutkom długotrwałego używania maści natłuszczających zaradzi też „odtłuszczenie” pieluszek metodą z użyciem płynu do mycia naczyń.