fbpx

Czego nie wolno robić z pieluchami wielorazowymi?

Poniżej przedstawiamy dokładne przeciwwskazania i zalecenia jak postępować z pieluchami wielorazowymi typu PUL oraz z wkładami. Zapoznaj się z nimi, aby nasze pieluszki służyły Ci długo.

Nie należy prać pieluszek na programie ekonomicznym – ekonomiczne programy zużywają mniej wody, więc w takim przypadku pieluszki mogą zostać niedokładnie wypłukane. To z kolei może zarówno powodować problemy skórne u Twojego dziecka, jak i powstawanie złogów detergentów we włóknach tkanin.

Nie wolno przeładowywać bębna pralki – pralkę wypełniaj zawsze do max. 3/4 pojemności bębna. Pieluszki muszą mieć dostatecznie dużo miejsca, by móc się swobodnie obracać.

Nie używać chlorowych wybielaczy – zniszczy to gumki i tkaninę PUL i spowoduje utratę gwarancji,

Nie prać w temperaturze powyżej 60 st. C – membrana w tkaninie PUL może stopniowo oklejać się pod wpływem tak wysokiej temperatury. Pranie w 60 stopniach jest w pełni wystarczające.

Nie używać detergentów, które oblepią włókna pieluszki – nie stosuj płynów do płukania. W przypadku wkładów sytetycznych (z mikrofibrą) lub kieszonek istotne jest także, aby stosować proszek do prania zawierający mniej niż 5% mydła. W przypadku zatłuszczenia materiał syntetyczny (mikrofibra, colmax, mikropolar, mayka) może przestać wchłaniać wilgoć. Należy w takim przypadku odtłuścić pieluszkę poprzez moczenie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po kilku godzinach pieluszki płuczemy ręcznie, a następnie pierzemy w pralce.

Nie używać w nadmiernej ilości i stale sody oczyszczonej i octu jako dodatków do prania – może to spowodować szybsze zużycie gumek, tkaniny PUL i całej pieluszki. Zamiast często stosować te środki dobrze jest po praniu trochę pomiętosić pieluszki gdyż to rozluźnia ich włókna i sprawia, że stają się bardziej miękkie. Jednak nawet nieco zesztywniałe pieluszki nie tracą żadnych ze swych właściwości ani też nie powodują uczucia dyskomfortu u dziecka.

Nie suszyć pieluszek/otulaczy z warstwą PUL na grzejniku lub w suszarce bębnowej – nie ma takiej potrzeby bo są już prawie suche a może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to swe wodoszczelne właściwości i będzie przeciekał,

Nie należy wirować pieluszek/otulaczy z warstwą PUL na obrotach powyżej 800 na minutę – może to spowodować rozwarstwienie PUL i rozciągnięcie porów przepuszczających powietrze w efekcie czego wilgoć zacznie być przepuszczana.

Nie płukać pieluch w gorącej wodzie – spowodowałoby to utrwalenie plam. Wystarczy użycie mydła galasowego i dodatkowe przepłukanie w zimnej wodzie. Na uporczywe plamy pomaga również wywieszenie po praniu mokrych wkładów na słońcu. Ten sposób naprawdę potrafi zdziałać cuda!

Nie wolno prasować pieluszek – warstwa PUL uległaby nieodwracalnemu zniszczeniu, natomiast wkłady stałyby się mniej chłonne.

W przypadku użytkowania wkładów syntetycznych (z mikrofibry) lub kieszonek z mikropolarem/coolmaxem nie dopuszczamy do bezpośredniego kontaktu pieluszki z kremem na odparzenia – włókna uległyby zatłuszczeniu co obniżyłoby chłonność pieluszki. Jeśli zajdzie potrzeba smarowania kremem na odparzenia można użyć jednorazowej bibułki jako bariery pomiędzy pieluszką a pupą dziecka. Skutkom długotrwałego używania maści natłuszczających zaradzi też opisane nieco wyżej odtłuszczanie pieluszek metodą z użyciem płynu do mycia naczyń.
Jeśli masz potrzebę stosowania kremów to najlepiej wybieraj system otulacz + wkład bawełniano/bambusowy – w takim przypadku nie musisz się obawiać zatłuszczenia.