Duduś radzi

Jak użytkować pieluchy wielorazowe by służyły nam na długo?

Czy do prania pieluch wielorazowych możemy używać orzechów piorących?
Orzechów piorących nie należy używać do żadnych pieluszek, które mają polarek w środku. Orzechy zawierają bardzo dużo mydła - saponiny, które zatłuszczą polarek i pieluszka straci chłonność. Wilgoć zamiast wsiąkać do środka będzie spływała po polarku i moczyła ubranko.

Dlaczego nie możemy dodawać do prania pieluch i otulaczy środków zmiękczających?

Płyny zmiękczające oblepią włókna pieluszek i przez to ich chłonność znacznie się obniży. W zamian dodajemy kilka kropli olejków eterycznych do podajnika na płyn do płukania tkanin w pralce. Pieluszki będą dzięki temu pięknie, świeżo i naturalnie pachnieć.

Co robimy gdy pieluszki wielorazowe przestały pachnieć świeżością?

Aby twoje pieluszki były świeże i pachnące unikaj przeładowania bębna pralki – pieluszki muszą się obracać swobodnie w bębnie. Zalecane jest załadowanie bębna pralki do max 3 . Nie używaj również programu ekonomicznego do prania pieluch – jeśli nie chcesz zrezygnować z używania tego programu koniecznie nastaw dodatkowe płukanie – jest to niezbędne z uwagi na to, że dzisiejsze pralki zużywają do płukania niewielkie ilości wody przez co dodatkowe płukanie usunie resztki wszelkich złogów zalegających w pieluszkach. Dobrze wypłukane pieluchy nie będą „łapać” nieprzyjemnych zapachów. Do ostatniego płukania używaj olejków eterycznych – wlej kilka kropli do szuflady na płyn zmiękczający.

Jak postępować z pieluchą by jej nie uszkodzić?

Przy umieszczaniu wkładu chłonnego w pieluszce czy otulaczu uważaj by nie zahaczyć pierścionkiem lub paznokciem tkaniny PUL oraz stosuj się do podanych instrukcji. Nie przekraczaj zalecanej temperatury prania, susz je najlepiej w naturalny sposób. Pieluch i otula czy nie prasujemy.

Jaka jest wytrzymałość pieluch wielorazowych?

Jeśli będziesz postępować z pieluszkami zgodnie z zaleceniami ich żywotność będzie bardzo długa. Posłużą przez cały okres pieluchowania kilkorgu dzieciom - są funkcjonalne przez kilka lat.

Co to jest stripping?

Przeprowadza się go w pieluszkach wielorazowych gdy zdarzy się, że nabiorą one nieprzyjemnego zapachu, który nie znika nawet po praniu. Dzieje się tak często np. podczas ząbkowania. Wtedy robimy stripping:
- pierzemy pieluszki tak jak zwykle a potem robimy pod rząd 2-3 prania bez dodatku płynu czy proszku do prania. Możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego, który działa antybakteryjnie. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie złogi z pieluszek i otula czy są dokładnie wypłukane.

Czy możemy suszyć mokre pieluchy na kaloryferze?

Nie wolno suszyć otula czy i pieluch z warstwą PUL w suszarkach bębnowych i na kaloryferze. Może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to swe wodoszczelne właściwości i zacznie przeciekać.
Tkaniny PUL nigdy nie kładziemy na grzejniku gdyż może popękać i zostanie trwale uszkodzona. Pieluszki najlepiej jest suszyć naturalnie na wolnym powietrzu.

Jakie działanie ma dodatek antybakteryjny?

Dodatek antybakteryjny odkaża, sanityzuje i odtłuszcza pranie. Dzięki niemu nie musimy prać pieluszek i otulaczy w wysokiej temperaturze. Nie musimy ich również prasować. Zabiegi te uszkodziłyby tkaninę PUL, z której wykonane są pieluszki.

Jak usuwamy bakterie?

Bakterie colli ulegają zniszczeniu w 600 po około 25 minutach prania a z użyciem dodatku antybakteryjnego już w temperaturze 400 C. Gotowanie pieluch i prasowanie jest więc niepotrzebne. Takie zabiegi mogłyby spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny PUL, z której wykonane są pieluszki.

Jak usunąć plamy z pieluch?

Plamy np. po kupce najlepiej zaprać od razu pod zimną wodą z dodatkiem mydła lub proszku i zostawić pieluszkę na kilka godzin, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Latem wystawiamy tak upraną pieluszkę na słońce – nie tylko świetnie wywabia plamy ale jest też doskonałym sposobem na zabicie bakterii.

Czy zapięcie na napy jest wytrzymałe?

Napy charakteryzują się nie tylko ogromną wytrzymałością lecz również w przeciwieństwie do innych sposobów zapinania np. rzep nawet po wielu, wielu praniach wyglądają jak nowe. Sposób zapinanie jest bardzo prosty – zakładanie pieluchy z takim zapięciem jest tak samo łatwe jak jednorazówki. Jednak zapięcia są na tyle „pewne” że rozpięcie ich nie jest łatwe nawet dla starszego dziecka.