Mity na temat pieluch wielorazowych

Rozwiewamy mity o pieluszkach wielorazowych

 

MIT : Pieluchy trzeba wygotować i wyprasować by zabić bakterie

PRAWDA : Bakterie colli giną w praniu w temperaturze 60°C z dodatkiem detergentu po 25 minutach, a z dodatkiem antybakteryjnym w 40 stopniach więc gotowanie pieluch jest niepotrzebne. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze generuje jedynie zbyt wysokie koszty a dodatkowo mogłoby uszkodzić PUL . Pieluszek wielorazowych również nigdy nie prasujemy gdyż PUL zostałby trwale uszkodzony a właściwości chłonne pozostałych materiałów znacznie by się zmniejszyły.

MIT : Pieluchy wielorazowe są drogie

PRAWDA : Pieluchowanie wielorazowe jest w rozrachunku końcowym co najmniej dwa razy tańsze niż stosowanie jednorazówek. Stosunkowo duży wydatek jaki trzeba ponieść na początek okresu pieluchowania daje czasem mylne wyobrażenie o całościowych kosztach. Jednak mija ono już po kilku miesiącach użytkowania pieluch gdy nie ma potrzeby stałego zakupu pieluch jak to ma miejsce w przypadku pieluch jednorazowych. Koszty prania są stosunkowo niewielkie - pieluchy możemy prać w połowie zalecanych dawek środków piorących z powodzeniem razem z innymi ubrankami dziecięcymi. Pieluch nie prasujemy. Pieluchy wielorazowe są ponadto bardzo wytrzymałe i jeśli dbamy o nie to mogą być wykorzystane przy kolejnym dziecku lub odsprzedane. Koszt całościowy ulega wtedy znacznemu obniżeniu.

MIT : Pieluchy wielorazowe - ich stosowanie jest czasochłonne

PRAWDA : Pranie pieluch nie jest czynnością zabierającą dużo czasu i energii. Możemy je prać z innymi ubraniami, nie prasujemy a czas poświęcony na rozwieszenie pieluch jest porównywalny do wynoszenia śmieci. Zaoszczędzamy również czas jaki musimy poświęcić na zakup jednorazówek.

MIT : Pieluchy wielorazowe są trudne w użyciu

PRAWDA : Nowoczesne, dopasowane do pupy dziecka pieluchy zapinane na napy są proste w użyciu i wygodne. Uniwersalne pieluszki ONE SIZE wystarczą na cały okres pieluszkowania - wystarczy tylko odpowiednio dopasować pieluszkę do wieku i rozmiaru/wagi dziecka. Już po pierwszym ubraniu wiemy jaka wielkość będzie odpowiednia dla naszego malucha. Otulacze doskonale chronią przed przesiąkaniem stąd odpada kłopot przebierania ubranek przy przewijaniu. Materiały, z których wykonane są pieluchy i otulacze są bardzo ergonomiczne stąd szybki czas ich schnięcia.

MIT : Pranie pieluch jest sprzeczne z ideą ekologicznego trybu życia

PRAWDA : Do prania wielorazówek zużywamy tyle wody, ile potrzebuje jej jedna osoba w toalecie. Badania naukowe wykazały, że jest to o 37% mniej niż ilość zużytej wody w procesie uzdatniania celulozy do produkcji pieluszek jednorazowych. Zużycie energii na pranie pieluch jest także nieporównywalnie mniejsze niż jej ilość potrzebna do produkcji jednorazówek. Pranie pieluch gwarantuje także, że fekalia trafią do kanalizacji, a nie jak w przypadku pieluch jednorazowych – na wysypiska śmieci.

Pamiętaj!
Stosując wielorazówki nie wyprodukujesz 1,5 tony śmieci
Ratujesz 5 dorosłych drzew – bo tyle trzeba by ściąć by wyprodukować jednorazówki dla twojego dziecka

MIT : Pieluchy wielorazowe to powrót do przeszłości

PRAWDA : Wiedz, że stosowanie wielorazówek to nie cofnięcie się do zamierzchłej przeszłości, gdzie królowały pieluchy tetrowe, lecz wielki krok do przodu. Proponowane pieluchy to wyrób gdzie wykorzystano nowoczesne i bezpieczne materiały a także przemyślane rozwiązania. Pora wyciągać wnioski z niepokojących danych zdrowotnych czy widoku wysypisk pełnych trudnych do zutylizowania pieluch – gdzie 500 lat nie wystarczy do ich pełnego rozkładu.

Bierzmy przykład z krajów wysoko rozwiniętych – gdzie stosowanie pieluch wielorazowych to już norma.

Wierzymy, że i u nas ta mądra idea zwycięży.