Poradnik pieluszkowy PUL

Doodush – pielusie dla każdego dziecka

Doodush - powstały z myślą o radosnym, mądrym rodzicielstwie – w trosce o zdrowie Twojego dziecka.Poradnik pieluszkowy ma Was zapoznać i zachęcić do wyboru takiej formy pieluchowania.
Jeśli nadal masz obawy, że z pieluchami wielorazowymi będzie zbyt dużo zachodu zapoznaj się z poniższymi informacjami – z pewnością będą one pomocne i przysłużą się do rozwiania wielu wątpliwości i mitów na temat używania wielorazówek.

Wady i zalety pieluch jednorazowych znamy – warto więc zastanowić się nad alternatywą jaką jest stosowanie pieluch wielorazowych.

Jak używać i zakładać Pieluszki wielorazowe Doodush

pieluchy-wielorazowe-użytkowanie

Pieluszki wielorazowe Doodush ONE SIZE przeznaczone są na cały okres pieluchowania dziecka. Zarówno kształt pieluch jak i system trwałych, gęsto rozmieszczonych nap pozwalają na regulację rozmiaru i dostosowanie pieluchy do wieku i wagi dziecka.
Dodatkowo gumeczki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a gumeczka w pasie ułatwia dopasowanie.

1. Na początku ustalamy wielkość pieluszki/otulacza regulując ją napkami z przodu (podwójny pionowy rząd nap w pieluszce a potrójny w otulaczu) dostosowując ją do wieku dziecka. Już po pierwszym założeniu wiemy jaka wielkość jest odpowiednia dla naszego dziecka. Dodatkowa regulacja rozmiaru nastąpi podczas zapinania nap w pasie.
Pieluchy wielorazowe regulacja rozmiaru

pieluchy-wielorazowe-regulacja-rozmiaru

2. Po regulacji wielkości umieszczamy czysty wkład chłonny w pieluszce.
Pieluszki uszyte są z dwóch warstw materiału – zewnętrznej wodoszczelnej, oddychającej tkaniny PUL i warstwy wewnętrznej z mikropolaru utrzymującego suchy mikroklimat skóry.

Pomiędzy tymi materiałami mamy wolną przestrzeń tzw. kieszonkę, w którą wkładamy wkład chłonny – do wyboru – może być to tetra, flanela bambus czy proponowany przez nas wkład chłonny. Jego przewaga nad pozostałymi to większa chłonność, bardzo łatwa spieralność (nie chłonie zabrudzeń), szybki czas schnięcia i dopasowany kształt.

pieluchy-wielorazowe-wklad-umieszczanie

Możemy sobie skompletować kilka takich zestawów „na zapas” – pieluszki kieszonki są najwygodniejszym rozwiązaniem – ich zakładanie jest tak samo wygodne jak jednorazówek.

3. Tak przygotowaną pieluchę zakładamy dziecku – podkładając ją pod pupę i zapinając w pasie napkami regulując przy tym rozmiar (dobrze dopasowana pielucha przylega ściśle do skóry dziecka). Sposób zakładania pieluchy jest podobny do jednorazówki z tą różnicą, że do zapięcia służą napy. Są one gęsto rozmieszczone i bezpieczne dzięki czemu pielucha będzie dobrze dolegać a zapięcie będzie łatwe i trwałe.

Jak używać i zakładać Otulacze wielorazowe Doodush?

Otulacze Doodush ONE SIZE wykonane są z tych samych materiałów co pieluszki.
Różnią się wielkością-/szerokością i warstwą wewnętrzną – zamiast kieszonki mają zakładki z PUL podszytego mikropolarem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w środku umieścić wkład chłonny Doodush. Jego przewaga nad pozostałymi to większa chłonność, bardzo łatwa spieralność (nie chłonie zabrudzeń), szybki czas schnięcia i dopasowany kształt.
Wszystkie wkłady chłonne Doodush obszyte są mikropolarem - dlatego jeśli chcemy użyć innych wkładów zalecamy położenie wkładki z mikropolaru - sucha pielucha. Zapewni ona dziecku uczucie suchości a także ułatwi usuwanie nieczystości.
Otulacze jeśli nie zostały zabrudzone nieczystościami mogą dłużej pozostać niewymienione na pupie dziecka. Stąd ich stosowanie jest bardziej ekonomiczne - wymieniamy jedynie sam wkład. Również mamy tu możliwość zwiększania ilości wkładów/warstw chłonnych np. na noc czy przy wymogach „szerokiego pieluchowania”.
Wkłady Doodush możemy stosować składając dwa lub trzy na raz i łącząc rozmiary dzięki czemu wykorzystujemy wkłady o różnych rozmiarach przez cały okres pieluchowania dziecka.
Sposób zapięcia i regulacji otulacza – analogiczny jak w pieluszkach.

Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy

Pieluchy i otulacze Doodush mają rozmiar ONE SIZE i można je kupić pojedynczo. Liczymy, że dostrzeżecie Państwo zalety używania wielorazówek i po zakupie pierwszej pieluszki sięgniecie po następne. Na początek proponujemy zestaw mini – który da pełną możliwość poznania zalet naszych pieluch. Zarówno pieluchy jak i otulacze mają swoich zwolenników – czasami stosowane są przez rodziców naprzemiennie - dlatego proponowane pakiety możecie Państwo rozwinąć wedle uznania – w sposób optymalny dla siebie.

Pieluszki zmieniamy tak często jak to jest konieczne.
Ilość potrzebnych pieluch zależy od wieku dziecka i tego jak często chcesz je prać.
Noworodek przewijany jest około 10 razy na dobę. Starsze dziecko 6-8 razy.
Zakładając, że będziecie Państwo prali pieluchy codziennie – proponujemy Pakiet Mini, na który składają się 2 pieluchy, 3 otulacze i 10 wkładów chłonnych lub zamiennie zamiast wkładów chłonnych wkładki „sucha pielucha”. Ilość wkładów w zestawie powinna być większa niż pieluch/otulaczy z uwagi na to, że otulacze zakładamy 4-5 razy z rzędu wymieniając jedynie same wkłady. Możemy również stosować podwójną ilość wkładów do otulacza np. na noc co zapewni dziecku spokojny sen i zabezpieczy ubranko przed przeciekiem.
Dużo większy komfort użytkowania zapewni nam Pakiet Ekonomiczny składający się z 4-ch pieluszek, 6-ciu otulaczy 20 wkładów chłonnych w różnych rozmiarach i 4 wkładek „sucha pielucha”. Taki zestaw powinien nam wystarczyć na cały okres pieluchowania dziecka i może zostać przekazany następnemu maleństwu.
Skład pakietów to jedynie nasza propozycja – możecie je Państwo dowolnie zmieniać.
Pamiętajmy – zakup większej ilość pieluch i otulaczy to większy koszt na początku ale też większy komfort użytkowania prze cały okres pieluszkowania maleństwa – im więcej pieluch tym mniejsza częstotliwość prania.
Zakup pakietów jest przez nas bonusowany rabatem – w zależności od wielkości pakietu jest to: 5% za zakup pakietu Mini,
7% zakup pakietu Ekonomicznego

Jak pierzemy pieluszki, otulacze i wkłady

Pamiętamy o tym, by nowe pieluszki zawsze wyprać przed pierwszym założeniem. Wkłady zyskują również po upraniu większą chłonność. Zabrudzenia z używanych pieluch wyrzucamy do toalety, spłukując ew. pozostałości bieżącą wodą.
Wkłady chłonne wyciągamy ze środka. Pieluszki wrzucamy do pralki i pierzemy w temp. 40-60o w połowie zalecanej ilości proszku lub płynu do prania odzieży dziecięcej najlepiej z dodatkiem antybakteryjnym. Nie należy dodawać płynów do płukania, środków zmiękczających, mydeł i orzechów piorących. Do ostatniego płukania używamy olejków eterycznych.
Pieluchy i otulacze PUL wirujemy na obrotach 800. Wirowanie powyżej 1000 obrotów może spowodować rozwarstwienie PUL i rozciągnięcie porów laminatu co w efekcie doprowadza do przepuszczania wilgoci.
Bezpośrednio po praniu rozwieszamy pieluchy.
Pieluch i otulaczy nie suszymy w suszarkach bębnowych i na kaloryferze. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny – może ona popękać bądź warstwa laminatu ulegnie stopieniu przez co tkanina straci swą strukturę i materiał będzie przeciekał. Najlepiej jest suszyć pieluchy na wolnym powietrzu.
Pieluch/otulaczy wielorazowych PUL nigdy nie prasujemy gdyż uszkodzilibyśmy w ten sposób materiał PUL i właściwości wyrobu zostałyby zatracone.

Jakie akcesoria potrzebne nam są do używania pieluszek wielorazowych?

Podstawowe elementy to pralka i proszek do prania.
Ułatwieniem na pewno będą:

 • plastikowe wiaderko do przechowywania pieluch z pokrywką,
 • olejek do wiaderka o działaniu antyseptycznym - neutralizujący nieprzyjemne zapachy (herbaciany, różany lub lawendowy)
 • woreczek na zużyte pieluchy,
 • mydło odplamiające,
 • dodatek antybakteryjny do proszku - dzięki któremu możemy obniżyć temperaturę prania

Co może spowodować przemakanie pieluszek

 • nieprawidłowy dobór rozmiaru pieluszki,
 • pranie w programach ekonomicznych i z pełnym wsadem,
 • stosowanie zbyt dużej ilości proszku,
 • używanie płynów zmiękczających,
 • stosowanie kremów ochronnych na pupę,
 • zbyt rzadkie przewijanie dziecka