fbpx

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Oto odpowiedzi na pytania, które najczęściej od Was otrzymujemy. Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości to serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami!

Czy do prania pieluch wielorazowych możemy używać proszków domowej roboty, płynów do prania, orzechów piorących, kul piorących?

Nie, wszystkie wymienione powyżej środki do prania nie nadają się do prania pieluch wielorazowych. Nie są dostatecznie mocne, by doprać tego typu zabrudzenia, z jakimi mamy do czynienia w przypadku pieluszek. Do prania nadają się wyłącznie proszki do prania białego zawierające odpowiednią ilość środków wybielających na bazie tlenu (min. 5-15%) oraz związków powierzchniowo czynnych (15-30%).

Dlaczego nie możemy dodawać do prania pieluch i otulaczy środków zmiękczających?

Płyny zmiękczające oblepią włókna pieluszek i przez to ich chłonność znacznie się obniży. Jeśli chcesz to możesz w zamian dodać kilka kropli olejków eterycznych do podajnika na płyn do płukania tkanin w pralce. Pieluszki będą dzięki temu pięknie, świeżo i naturalnie pachnieć. Dodawanie olejku nie jest jednak zalecane jeśli używasz pieluszek z mikrofibrą, coolmaxem, mikropolarem (ponieważ mogłyby się w ten sposób zatłuścić),.

Jak sprawić, aby pieluszki wielorazowe zawsze pachniały świeżością?

Aby twoje pieluszki były świeże i pachnące unikaj przeładowania bębna pralki – pieluszki muszą się obracać swobodnie w bębnie. Zalecane jest załadowanie bębna pralki do max 3/4 jego pojemności . Nie używaj również programu ekonomicznego do prania pieluch – pobiera on zbyt mało wody, by pieluszki były dobrze doprane.

Jak postępować z pieluchą, by jej nie uszkodzić?

Przy umieszczaniu wkładu chłonnego w pieluszce czy otulaczu uważaj by nie zahaczyć pierścionkiem lub paznokciem tkaniny PUL oraz stosuj się do podanych instrukcji. Nie przekraczaj zalecanej temperatury prania, susz je najlepiej w naturalny sposób. Pieluch i otulaczy czy nie prasujemy.

Podczas odpinania nap zawsze przytrzymuj palcem materiał jak najbliżej napek, aby zapobiec uszkodzeniu materiału.

Jaka jest wytrzymałość pieluch wielorazowych?

Jeśli będziesz postępować z pieluszkami zgodnie z zaleceniami ich żywotność będzie bardzo długa. Posłużą przez cały okres pieluchowania kilkorgu dzieciom – są funkcjonalne przez co najmniej lat.

Czy możemy suszyć mokre pieluchy na kaloryferze lub w suszarce bębnowej?

Nie wolno suszyć otulaczy ani kieszonek w suszarkach bębnowych i na kaloryferze. Może to spowodować stopienie warstwy oddychającego laminatu, który straci przez to swe wodoszczelne właściwości i zacznie przeciekać. Tkaniny PUL nigdy nie kładziemy na grzejniku, gdyż może popękać i zostanie trwale uszkodzona. Otulacze wełniane mogłyby ulegać filcowaniu.

Wkłady natomiast można suszyć zarówno na kaloryferze, jak i w suszarce bębnowej.

Jakie działanie ma dodatek antybakteryjny (odkażacz)?

Dodatek antybakteryjny odkaża i sanityzuje pranie. Dzięki niemu nie musimy prać pieluszek i otulaczy w wysokiej temperaturze. Nie musimy ich również prasować. Zabiegi te uszkodziłyby tkaninę PUL, z której wykonane są pieluszki.

Jak usuwamy bakterie?

Bakterie colli ulegają zniszczeniu w 60 stopniach po około 25 minutach prania, a z użyciem dodatku antybakteryjnego już w temperaturze 40 stopni C. Gotowanie pieluch i prasowanie jest więc niepotrzebne. Takie zabiegi mogłyby spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny PUL, z której wykonane są pieluszki.

Jak usunąć plamy z pieluch?

Plamy np. po kupce najlepiej zaprać od razu pod zimną wodą z dodatkiem mydła galasowego lub proszku i zostawić pieluszkę na kilka godzin, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Jeśli pranie nie usunie wszystkich plam to warto wystawić pieluszkę na słońce, które świetnie sobie radzi z wybielaniem opornych plam. Pamiętaj jednak, aby nie wystawiać pieluszek PUL ani wełnianych na ostre słońce.

Czy zapięcie na napy jest wytrzymałe?

Napy charakteryzują się nie tylko ogromną wytrzymałością lecz również w przeciwieństwie do innych sposobów zapinania np. rzep nawet po wielu, wielu praniach wyglądają jak nowe. Sposób zapinanie jest bardzo prosty – zakładanie pieluchy z takim zapięciem jest tak samo łatwe jak jednorazówki. Jednak zapięcia są na tyle „pewne” że rozpięcie ich nie jest łatwe nawet dla starszego dziecka.

Pamiętaj jednak o tym, aby podczas odpinania nap zawsze przytrzymywać palcem materiał jak najbliżej napek, aby zapobiec uszkodzeniu materiału.