Jeśli nadal masz obawy, że z pieluchami wielorazowymi będzie zbyt dużo zachodu to zapoznaj się z naszym poradnikiem – z pewnością będzie on pomocny i przysłuży się do rozwiania wielu wątpliwości oraz mitów na temat używania wielorazówek.
Spis treści:
- Wybór odpowiedniego rozmiaru
- Wybór systemu pieluchowania
- Wybór wersji
- Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush
- Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?
- Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady
- Jakie akcesoria są nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?
Wybór odpowiedniego rozmiaru
Aby zapewnić idealne dopasowanie oferujemy trzy rozmiary otulaczy PUL do wyboru:
- rozmiar noworodkowy (NB) – dla noworodków i małych niemowląt w przedziale wagowym ok. 3,5 – 6,5 kg,
- rozmiar One Size (OS) – świetnie sprawdza się przez niemal cały okres pieluchowania, przeznaczony jest dla dzieci od ok. 6-7 do 14-15 kg,
- Rozmiar XL – powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Rozmiar XL będzie odpowiedni dla dzieci od ok. 9-10 kg do ok 18-20 kg.
W przypadku kieszonek do wyboru są dwie opcje:
- rozmiar One Size (OS) – przeznaczony dla dzieci od ok. 4 do ok. 14 kg,
- rozmiar XL – stworzony z myślą o dzieciach od ok. 9 do ok. 18 kg.
Wybór systemu pieluchowania
Kieszonki – łatwy i wygodny system pieluchowania
Pieluszki kieszonki są najwygodniejszym rozwiązaniem – możemy je sobie wcześniej skompletować z wkładami i po uprzednim przygotowaniu ich zakładanie jest tak samo wygodne jak w przypadku jednorazówek. Po ściągnięciu pieluszki wyciągamy z kieszonki wkład chłonny i wrzucamy obie części do worka/kosza, w którym przechowujemy brudne pieluszki.
Otulacze – ekonomiczny system pieluchowania
W przypadku użytkowania otulaczy dużym plusem jest to, że możemy użyć ich kilkukrotnie wymieniając jedynie sam wkład. Oczywiście pod warunkiem, że otulacz nie zabrudził się i nie został przemoczony. To sprawia, że nasza wielopieluchowa wyprawka może być mniejsza niż w przypadku, gdy pieluchujemy kieszonkami.
Zarówno kieszonki, jak i otulacze mają swoich zwolenników. Czasami stosowane są przez rodziców naprzemiennie – np. na wyjścia wygodne w zakładaniu kieszonki, a w domu ekonomiczne otulacze.
Wybór wersji
W przypadku otulaczy PUL możesz wybrać pomiędzy wersjami:
- Standard – wówczas otulacz uszyty jest z jednej warstwy materiału PUL, dzięki czemu zapewnia on duży poziom paroprzepuszczalności,
- 2PUL – otulacz tego typu uszyty jest z dwóch warstw PULu, dzięki czemu mamy większą ochronę przed przeciekami.
W przypadku kieszonek możliwy jest wybór materiału, który znajduje się bezpośrednio przy pupie dziecka:
- coolmax – dający odczucie umiarkowanej wilgoci i świeżości,
- mikropolar– dający odczucie suchości.
Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush
1) Regulacja rozmiaru
Zarówno kształt pieluch, jak i system trwałych, gęsto rozmieszczonych nap pozwalają na regulację rozmiaru i dostosowanie pieluchy do wieku i wagi dziecka. Dzięki regulacji jedna pieluszka służy naszemu dziecku przez długi okres czasu. Dodatkowo gumeczki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a gumka w pasie ułatwia dopasowanie.
Możemy regulować długość pieluszki poprzez napy pionowe (podwójny pionowy rząd nap w pieluszce a potrójny w otulaczu) dostosowując ją do gabarytów dziecka. Dodatkowa regulacja rozmiaru nastąpi podczas zapinania nap w pasie.
Pamiętaj o tym, że podczas odpinania nap zawsze należy przytrzymywać palcem materiał jak najbliżej napek, aby zapobiec uszkodzeniu materiału.
2) Umieszczenie wkładu chłonnego
W przypadku kieszonki wkład umieszczamy pomiędzy dwoma warstwami materiału, natomiast w przypadku otulacza pomocne będzie włożenie wkładu pod tzw. „zakładki”, które pomogą go przytrzymać we właściwym miejscu.
3) Założenie pieluszki na dziecku
Tak przygotowaną pieluchę zakładamy dziecku – podkładając ją pod pupę i zapinając w pasie napkami regulując przy tym rozmiar (dobrze dopasowana pielucha przylega ściśle do skóry dziecka). Sposób zakładania pieluchy jest podobny do jednorazówki z tą różnicą, że do zapięcia służą napy. Są one gęsto rozmieszczone i bezpieczne dzięki czemu pielucha będzie dobrze dolegać a zapięcie będzie łatwe i trwałe.
Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?
Pieluszki zmieniamy tak często jak to jest konieczne. Częstotliwość zmian zależy od kilku czynników:
- częstotliwości kupek – noworodki i małe niemowlęta robią kupkę bardzo często,
- jak dużo siusia nasze dziecko
- jakich wkładów chłonnych używamy (wkłady z mikrofibry są mniej chłonne od wkładów naturalnych)
- czy dziecko jest wrażliwe na uczucie mokrego czy nie
- czy Ty jako rodzic chcesz zmieniać pieluszkę po każdym siku czy rzadziej.
Noworodek przewijany jest zazwyczaj około 15 razy na dobę, a starsze dziecko 6-8 razy, jednak pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Ilość potrzebnych pieluch zależy również od tego jak często chcesz je prać, a także od tego czy posiadasz suszarkę bębnową czy suszysz w sposób tradycyjny.
Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady
Pamiętamy o tym, by nowe pieluszki zawsze wyprać przed pierwszym założeniem. Pranie pieluch wygląda następująco:
- Zabrudzenia z używanych pieluch wyrzucamy do toalety, spłukując ewentualne pozostałości bieżącą wodą. Jedynie w przypadku małych niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem nie ma konieczności spłukiwania kupki, ponieważ jest ona rozpuszczalna w wodzie.
- Wkłady chłonne wyciągamy ze środka. Pieluszki wrzucamy do pralki i włączamy samo płukanie z wirowaniem. Pamiętaj, że pralka nie może być przeładowana, ale nie powinna być również zbyt pusta, ponieważ pieluszki muszą odpowiednio się pocierać o siebie (ok. 75% objętości).
- W razie potrzeby po wstępnym płukaniu z wirowaniem do prania możemy dołożyć dodatkowe rzeczy, np. pościel, ubranka.
- Pierzemy w proszku do prania białego zawierającego 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz min. 5-15% środków wybielających na bazie tlenu. Przykładowe proszki, które spełniają wymagania to: Domol Ultra Sensitive, Balja, Bobini, Frosh i wiele innych. Proszek dawkujemy wg instrukcji na opakowaniu do prania bardzo brudnego, biorąc pod uwagę stopień twardości wody,
- Należy wybrać program, który pobiera dużo wody (NIE program typu „eko”), np. program bawełna. Czas trwania 2-2,5 h, temperatura 60 stopni.
- Nie należy używać płynów do prania, kapsułek piorących, płynów do płukania, środków zmiękczających, mydeł, proszków domowej roboty i orzechów piorących.
- Kieszonki i otulacze wirujemy na obrotach 800. Wirowanie powyżej 1000 obrotów może spowodować uszkodzenie pieluch. Bezpośrednio po praniu rozwieszamy pieluszki. Pieluszek PUL nie suszymy w suszarkach bębnowych ani na kaloryferze. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny – może ona popękać bądź warstwa laminatu ulegnie stopieniu przez co tkanina straci swą strukturę i materiał będzie przeciekał. Pieluszek PUL nigdy nie prasujemy.
Jakie akcesoria są nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?
Podstawowe elementy to pralka i proszek do prania. Ułatwieniem na pewno będą również:
- plastikowe wiaderko z pokrywką do przechowywania brudnych pieluch,
- woreczek PUL np. na spacery,
- bibułki ułatwiające ułatwiające usuwanie nieczystości z pieluszki,
- odkażacz,
- wielorazowa mata do przewijania podczas spacerów.