fbpx

Poradnik pieluchowy – otulacze PUL i kieszonki

Jeśli nadal masz obawy, że z pieluchami wielorazowymi będzie zbyt dużo zachodu to zapoznaj się z naszym poradnikiem – z pewnością będzie on pomocny i przysłuży się do rozwiania wielu wątpliwości oraz mitów na temat używania wielorazówek.

Spis treści:

 1. Wybór odpowiedniego rozmiaru
 2. Wybór systemu pieluchowania
 3. Wybór wersji
 4. Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush
 5. Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?
 6. Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady
 7. Jakie akcesoria są nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Aby zapewnić idealne dopasowanie oferujemy trzy rozmiary otulaczy PUL do wyboru:

 • rozmiar noworodkowy (NB) – dla noworodków i małych niemowląt w przedziale wagowym ok. 3,5 – 6,5 kg,
 • rozmiar One Size (OS) – świetnie sprawdza się przez niemal cały okres pieluchowania, przeznaczony jest dla dzieci od ok. 6-7 do 14-15 kg,
 • Rozmiar XL – powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Rozmiar XL będzie odpowiedni dla dzieci od ok. 9-10 kg do ok 18-20 kg.

W przypadku kieszonek do wyboru są dwie opcje:

 • rozmiar One Size (OS) – przeznaczony dla dzieci od ok. 4 do ok. 14 kg,
 • rozmiar XL – stworzony z myślą o dzieciach od ok. 9 do ok. 18 kg.

Wybór systemu pieluchowania

Kieszonki – łatwy i wygodny system pieluchowania

Pieluszki kieszonki są najwygodniejszym rozwiązaniem – możemy je sobie wcześniej skompletować z wkładami i po uprzednim przygotowaniu ich zakładanie jest tak samo wygodne jak w przypadku jednorazówek. Po ściągnięciu pieluszki wyciągamy z kieszonki wkład chłonny i wrzucamy obie części do worka/kosza, w którym przechowujemy brudne pieluszki.

pieluchy-wielorazowe-użytkowanie

Otulacze – ekonomiczny system pieluchowania

W przypadku użytkowania otulaczy dużym plusem jest to, że możemy użyć ich kilkukrotnie wymieniając jedynie sam wkład. Oczywiście pod warunkiem, że otulacz nie zabrudził się i nie został przemoczony. To sprawia, że nasza wielopieluchowa wyprawka może być mniejsza niż w przypadku, gdy pieluchujemy kieszonkami.

Zarówno kieszonki, jak i otulacze mają swoich zwolenników. Czasami stosowane są przez rodziców naprzemiennie – np. na wyjścia wygodne w zakładaniu kieszonki, a w domu ekonomiczne otulacze.

obrazek otulacze
obrazek otulacze

Wybór wersji

W przypadku otulaczy PUL możesz wybrać pomiędzy wersjami:

 • Standard – wówczas otulacz uszyty jest z jednej warstwy materiału PUL, dzięki czemu zapewnia on duży poziom paroprzepuszczalności,
 • 2PUL – otulacz tego typu uszyty jest z dwóch warstw PULu, dzięki czemu mamy większą ochronę przed przeciekami.

W przypadku kieszonek możliwy jest wybór materiału, który znajduje się bezpośrednio przy pupie dziecka:

 • coolmax – dający odczucie umiarkowanej wilgoci i świeżości,
 • mikropolar– dający odczucie suchości.

Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush

1) Regulacja rozmiaru 

Zarówno kształt pieluch, jak i system trwałych, gęsto rozmieszczonych nap pozwalają na regulację rozmiaru i dostosowanie pieluchy do wieku i wagi dziecka. Dzięki regulacji jedna pieluszka służy naszemu dziecku przez długi okres czasu. Dodatkowo gumeczki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a gumka w pasie ułatwia dopasowanie.


Możemy regulować długość pieluszki poprzez napy pionowe (podwójny pionowy rząd nap w pieluszce a potrójny w otulaczu) dostosowując ją do gabarytów dziecka. Dodatkowa regulacja rozmiaru nastąpi podczas zapinania nap w pasie.

Pamiętaj o tym, że podczas odpinania nap zawsze należy przytrzymywać palcem materiał jak najbliżej napek, aby zapobiec uszkodzeniu materiału.

pieluchy-wielorazowe-regulacja-rozmiaru

2) Umieszczenie wkładu chłonnego 

W przypadku kieszonki wkład umieszczamy pomiędzy dwoma warstwami materiału, natomiast w przypadku otulacza pomocne będzie włożenie wkładu pod tzw. „zakładki”, które pomogą go przytrzymać we właściwym miejscu.

pieluchy-wielorazowe-wklad-umieszczanie

3) Założenie pieluszki na dziecku

Tak przygotowaną pieluchę zakładamy dziecku – podkładając ją pod pupę i zapinając w pasie napkami regulując przy tym rozmiar (dobrze dopasowana pielucha przylega ściśle do skóry dziecka). Sposób zakładania pieluchy jest podobny do jednorazówki z tą różnicą, że do zapięcia służą napy. Są one gęsto rozmieszczone i bezpieczne dzięki czemu pielucha będzie dobrze dolegać a zapięcie będzie łatwe i trwałe.

Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?

Pieluszki zmieniamy tak często jak to jest konieczne. Częstotliwość zmian zależy od kilku czynników:

 • częstotliwości kupek – noworodki i małe niemowlęta robią kupkę bardzo często,
 • jak dużo siusia nasze dziecko
 • jakich wkładów chłonnych używamy (wkłady z mikrofibry są mniej chłonne od wkładów naturalnych)
 • czy dziecko jest wrażliwe na uczucie mokrego czy nie
 • czy Ty jako rodzic chcesz zmieniać pieluszkę po każdym siku czy rzadziej.

Noworodek przewijany jest zazwyczaj około 15 razy na dobę, a starsze dziecko 6-8 razy, jednak pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Ilość potrzebnych pieluch zależy również od tego jak często chcesz je prać, a także od tego czy posiadasz suszarkę bębnową czy suszysz w sposób tradycyjny.

Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady

Pamiętamy o tym, by nowe pieluszki zawsze wyprać przed pierwszym założeniem. Pranie pieluch wygląda następująco:

 1. Zabrudzenia z używanych pieluch wyrzucamy do toalety, spłukując ewentualne pozostałości bieżącą wodą. Jedynie w przypadku małych niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem nie ma konieczności spłukiwania kupki, ponieważ jest ona rozpuszczalna w wodzie.
 2. Wkłady chłonne wyciągamy ze środka. Pieluszki wrzucamy do pralki i włączamy samo płukanie z wirowaniem. Pamiętaj, że pralka nie może być przeładowana, ale nie powinna być również zbyt pusta, ponieważ pieluszki muszą odpowiednio się pocierać o siebie (ok. 75% objętości).
 3. W razie potrzeby po wstępnym płukaniu z wirowaniem do prania możemy dołożyć dodatkowe rzeczy, np. pościel, ubranka.
 4. Pierzemy w proszku do prania białego zawierającego 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz min. 5-15% środków wybielających na bazie tlenu. Przykładowe proszki, które spełniają wymagania to: Domol Ultra Sensitive, Balja, Bobini, Frosh i wiele innych. Proszek dawkujemy wg instrukcji na opakowaniu do prania bardzo brudnego, biorąc pod uwagę stopień twardości wody,
 5. Należy wybrać program, który pobiera dużo wody (NIE program typu „eko”), np. program bawełna. Czas trwania 2-2,5 h, temperatura 60 stopni.
 6. Nie należy używać płynów do prania, kapsułek piorących, płynów do płukania, środków zmiękczających, mydeł, proszków domowej roboty i orzechów piorących.
 7. Kieszonki i otulacze wirujemy na obrotach 800. Wirowanie powyżej 1000 obrotów może spowodować uszkodzenie pieluch. Bezpośrednio po praniu rozwieszamy pieluszki. Pieluszek PUL nie suszymy w suszarkach bębnowych ani na kaloryferze. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny – może ona popękać bądź warstwa laminatu ulegnie stopieniu przez co tkanina straci swą strukturę i materiał będzie przeciekał. Pieluszek PUL nigdy nie prasujemy.

Jakie akcesoria nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?

Podstawowe elementy to pralka i proszek do prania. Ułatwieniem na pewno będą również: