fbpx

Poradnik pieluchowy – otulacze PUL i kieszonki

Jeśli nadal masz obawy, że z pieluchami wielorazowymi będzie zbyt dużo zachodu to zapoznaj się z naszym poradnikiem – z pewnością będzie on pomocny i przysłuży się do rozwiania wielu wątpliwości oraz mitów na temat używania wielorazówek.

Spis treści:

 1. Wybór odpowiedniego rozmiaru
 2. Wybór systemu pieluchowania
 3. Wybór wersji
 4. Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush
 5. Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?
 6. Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady
 7. Jakie akcesoria są nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?

Wybór odpowiedniego rozmiaru

Aby zapewnić idealne dopasowanie oferujemy trzy rozmiary otulaczy PUL do wyboru:

 • rozmiar noworodkowy (NB) – dla noworodków i małych niemowląt w przedziale wagowym ok. 3,5 – 6,5 kg,
 • rozmiar One Size (OS) – świetnie sprawdza się przez niemal cały okres pieluchowania, przeznaczony jest dla dzieci od ok. 6-7 do 14-15 kg,
 • Rozmiar XL – powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Rozmiar XL będzie odpowiedni dla dzieci od ok. 9-10 kg do ok 18-20 kg.

W przypadku kieszonek do wyboru są dwie opcje:

 • rozmiar One Size (OS) – przeznaczony dla dzieci od ok. 4 do ok. 14 kg,
 • rozmiar XL – stworzony z myślą o dzieciach od ok. 9 do ok. 18 kg.

Wybór systemu pieluchowania

Kieszonki – łatwy i wygodny system pieluchowania

Pieluszki kieszonki są najwygodniejszym rozwiązaniem – możemy je sobie wcześniej skompletować z wkładami i po uprzednim przygotowaniu ich zakładanie jest tak samo wygodne jak w przypadku jednorazówek. Po ściągnięciu pieluszki wyciągamy z kieszonki wkład chłonny i wrzucamy obie części do worka/kosza, w którym przechowujemy brudne pieluszki.

pieluchy-wielorazowe-użytkowanie

Otulacze – ekonomiczny system pieluchowania

W przypadku użytkowania otulaczy dużym plusem jest to, że możemy użyć ich kilkukrotnie wymieniając jedynie sam wkład. Oczywiście pod warunkiem, że otulacz nie zabrudził się i nie został przemoczony. To sprawia, że nasza wielopieluchowa wyprawka może być mniejsza niż w przypadku, gdy pieluchujemy kieszonkami.

Zarówno kieszonki, jak i otulacze mają swoich zwolenników. Czasami stosowane są przez rodziców naprzemiennie – np. na wyjścia wygodne w zakładaniu kieszonki, a w domu ekonomiczne otulacze.

obrazek otulacze
obrazek otulacze

Wybór wersji

W przypadku otulaczy PUL możesz wybrać pomiędzy wersjami:

 • Standard – wówczas otulacz uszyty jest z jednej warstwy materiału PUL, dzięki czemu zapewnia on duży poziom paroprzepuszczalności,
 • 2PUL – otulacz tego typu uszyty jest z dwóch warstw PULu, dzięki czemu mamy większą ochronę przed przeciekami.

W przypadku kieszonek możliwy jest wybór materiału, który znajduje się bezpośrednio przy pupie dziecka:

 • coolmax – dający odczucie umiarkowanej wilgoci i świeżości,
 • mikropolar– dający odczucie suchości.

Jak zakładać pieluszki wielorazowe Doodush

1) Regulacja rozmiaru 

Zarówno kształt pieluch, jak i system trwałych, gęsto rozmieszczonych nap pozwalają na regulację rozmiaru i dostosowanie pieluchy do wieku i wagi dziecka. Dzięki regulacji jedna pieluszka służy naszemu dziecku przez długi okres czasu. Dodatkowo gumeczki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a gumka w pasie ułatwia dopasowanie.


Możemy regulować długość pieluszki poprzez napy pionowe (podwójny pionowy rząd nap w pieluszce a potrójny w otulaczu) dostosowując ją do gabarytów dziecka. Dodatkowa regulacja rozmiaru nastąpi podczas zapinania nap w pasie.

Pamiętaj o tym, że podczas odpinania nap zawsze należy przytrzymywać palcem materiał jak najbliżej napek, aby zapobiec uszkodzeniu materiału.

pieluchy-wielorazowe-regulacja-rozmiaru

2) Umieszczenie wkładu chłonnego 

W przypadku kieszonki wkład umieszczamy pomiędzy dwoma warstwami materiału, natomiast w przypadku otulacza pomocne będzie włożenie wkładu pod tzw. „zakładki”, które pomogą go przytrzymać we właściwym miejscu.

pieluchy-wielorazowe-wklad-umieszczanie

3) Założenie pieluszki na dziecku

Tak przygotowaną pieluchę zakładamy dziecku – podkładając ją pod pupę i zapinając w pasie napkami regulując przy tym rozmiar (dobrze dopasowana pielucha przylega ściśle do skóry dziecka). Sposób zakładania pieluchy jest podobny do jednorazówki z tą różnicą, że do zapięcia służą napy. Są one gęsto rozmieszczone i bezpieczne dzięki czemu pielucha będzie dobrze dolegać a zapięcie będzie łatwe i trwałe.

Ile pieluszek będziemy potrzebować i jak często je zmieniamy?

Pieluszki zmieniamy tak często jak to jest konieczne. Częstotliwość zmian zależy od kilku czynników:

 • częstotliwości kupek – noworodki i małe niemowlęta robią kupkę bardzo często,
 • jak dużo siusia nasze dziecko
 • jakich wkładów chłonnych używamy (wkłady z mikrofibry są mniej chłonne od wkładów naturalnych)
 • czy dziecko jest wrażliwe na uczucie mokrego czy nie
 • czy Ty jako rodzic chcesz zmieniać pieluszkę po każdym siku czy rzadziej.

Noworodek przewijany jest zazwyczaj około 15 razy na dobę, a starsze dziecko 6-8 razy, jednak pamiętaj, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Ilość potrzebnych pieluch zależy również od tego jak często chcesz je prać, a także od tego czy posiadasz suszarkę bębnową czy suszysz w sposób tradycyjny.

Jak pierzemy pieluszki PUL i wkłady

Pamiętamy o tym, by nowe pieluszki zawsze wyprać przed pierwszym założeniem. Pranie pieluch wygląda następująco:

 1. Zabrudzenia z używanych pieluch wyrzucamy do toalety, spłukując ewentualne pozostałości bieżącą wodą. Jedynie w przypadku małych niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem nie ma konieczności spłukiwania kupki, ponieważ jest ona rozpuszczalna w wodzie.
 2. Wkłady chłonne wyciągamy ze środka. Pieluszki wrzucamy do pralki i włączamy samo płukanie z wirowaniem. Pamiętaj, że pralka nie może być przeładowana (max. 75% objętości).
 3. W razie potrzeby po wstępnym płukaniu z wirowaniem do prania możemy dołożyć dodatkowe rzeczy, np. pościel, ubranka.
 4. Następnie pierzemy w temperaturze 60 st. C w proszku do prania białego zawierającego 15-30% związków powierzchniowo czynnych oraz min. 5-15% środków wybielających na bazie tlenu. Możliwe jest również pranie w 40 st. C z dodatkiem odkażacza (np. Nappy Fresh).
 5. Nie należy używać płynów do płukania, środków zmiękczających, mydeł i orzechów piorących.
 6. Kieszonki i otulacze wirujemy na obrotach 800. Wirowanie powyżej 1000 obrotów może spowodować uszkodzenie pieluch. Bezpośrednio po praniu rozwieszamy pieluszki. Pieluszek PUL nie suszymy w suszarkach bębnowych ani na kaloryferze. Może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkaniny – może ona popękać bądź warstwa laminatu ulegnie stopieniu przez co tkanina straci swą strukturę i materiał będzie przeciekał. Pieluszek PUL nigdy nie prasujemy.

Jakie akcesoria nam są potrzebne do używania pieluszek wielorazowych?

Podstawowe elementy to pralka i proszek do prania. Ułatwieniem na pewno będą również: