Pieluszki wełniane to świetny wybór! Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem.
Spis treści:
- Kilka słów o naszych pieluszkach wełnianych
- Ustalenie rozmiaru
- Dobór wkładu chłonnego
- Ile wełnianych otulaczy będziesz potrzebować?
- Instrukcja prania i użytkowania
- Lanolinowanie
- Najwyższa jakość wełny = wełna delikatna
Kilka słów o naszych pieluszkach wełnianych
Otulacze wełniane Doodush uszyte są ze 100% dwuwarstwowej najlepszej jakościowo australijskiej wełny merynosa tkanej w Polsce. Używamy najwyższej jakości nici oraz atestowanych, certyfikowanych i trwałych nap typu KAM. Ich gęsto rozmieszczony system pozwala na regulację rozmiaru i szybkie dopasowanie pieluszki do budowy anatomicznej i wagi dziecka. Gumki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a płaska gumka w pasie i na brzuszku ułatwia odpowiednie przylgnięcie do skóry dziecka. W ofercie posiadamy pieluszki z wełen o różnych fakturach, kolorach i gramaturach.
Ustalenie rozmiaru
Nasze wełniane otulacze dostępne są w przedziale wagowym 3-20 kg w 4 rozmiarach do wyboru: NB, MiniOS, OS i XL.
Rozmiar NB (Newborn)
Dedykowany jest dla noworodków w przedziale wagowym 3-5 kg. Górna granica jest ściśle powiązana z budową dziecka i zależna od indywidualnych preferencji rodzica, który decyduje o tym z jakiego wkładu chłonnego skorzysta.
Rozmiar MiniOS
Może stać się rozmiarem przejściowym pomiędzy NB a OS, lub w przypadku dzieci szczupłych rozmiarem docelowym. Ten rozmiar naszej wełnianej pieluszki będzie świetnie leżeć na maluszkach od ok. 5 kg do ok. 11-12 kg. Górna granica podobnie jak rozmiar NB podyktowana jest budową dziecka i stosowanymi wkładami chłonnymi.
Rozmiar OS
Przeznaczony jest dla dzieci od 7-8kg do 14-15kg z rzeczywistym uwzględnieniem budowy malucha. Ten rozmiar będzie idealnym rozwiązaniem dla większych dzieci, o krąglejszych kształtach, u których rozmiar MOS nie był dobrze dopasowany.
Rozmiar XL
Rozmiar ten powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Otulacze XL są nieco szersze i trochę dłuższe, a przede wszystkim mają przedłużone uszy, dzięki czemu nie ma problemów z zapięciem pieluszki na dziecku, które ma już większy obwód w pasie.
Dobór wkładu chłonnego
Do wełnianych otulaczy Doodush zastosować możemy dowolny wkład chłonny pasujący rozmiarem do wielkości pieluszki, tak aby znajdujący się w kroku wkład został pokryty otulaczem i nie wystawał poza jego boczne krawędzie, gdyż tak założona pieluszka może przeciekać.
Szczególnie polecamy nasze wkłady bawełniano-bambusowe: https://doodush.com/kategoria-produktu/wklady-chlonne/wklady-naturalne/. Połączenie otulaczy wełnianych z wkładami pochodzenia naturalnego to najbardziej przewiewny, ekologiczny i naturalny sposób pieluchowania dziecka.
Ile wełnianych otulaczy będziesz potrzebować?
Pieluchowanie noworodka
Ilość potrzebnych pieluszek zależna jest nie tylko od wieku dziecka, ale również od jego cech indywidualnych. Przy noworodku tych zmian będzie więcej ze względu na zwiększoną ilość karmień czy nieustabilizowaną ilość wypróżnienień. W stosie przeznaczonym dla noworodka powinno znaleźć się ok 20-30 zmian pieluch, jednak nie oznacza to, ze będziesz potrzebować 30 otulaczy i 30 wkładów. Średnio przy używaniu samych otulaczy wełnianych z wkładami i praniu co dwa dni będziesz potrzebować ok. 4-5 sztuk otulaczy i ok 20-30 wkładów.
Warto pamiętać o tym, ze wełna nie wymaga prania tak często jak PUL. Standardowo pomiędzy użyciami otulacz tylko wietrzymy. W przypadku mocnego zmoczenia otulacza moczem należy go natomiast należy przepłukać w letniej, bieżącej wodzie i pozostawić do wyschnięcia (na płasko). Otulacz wełniany wymaga wyprania dopiero w momencie, gdy zaczyna pachnieć inaczej niż zwykle, albo został zabrudzony kupką. Otulaczy wełnianych potrzeba więc mniej niż otulaczy PUL.
Pieluchowanie starszego dziecka
Kiedy przyjdzie czas na pieluszki w rozmiarze OS prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej zmian, ponieważ ilość karmień się zmniejszy oraz ustabilizuje się ilość wypróżnień. Średnio młodsze niemowlę będzie potrzebowało ok 12 zmian pieluszek na dobę. Starsze po 6 m-cu życia, w momencie rozszerzania diety ok .8-10. Są to jednak przykładowe ilości i często przy dzieciach, które oddają więcej moczu niż standardowe niemowlę, potrzeba tych zmian znacznie więcej. W bardzo krótkim czasie będziesz mogła sama zauważyć ile zmian potrzebuje Twoje dziecko i jaki system pieluchowania jest dla Ciebie i Twojego maluszka najwygodniejszy.
Oczywiście pamiętaj, że możesz również stosować system mieszany, używać naprzemiennie otulaczy PUL, otulaczy wełnianych, kieszonek, SIO czy AIO.
Instrukcja prania i użytkowania
Pieluszki wełniane pierze się rzadko, pomiędzy zmianami otulacz wełniany należy po prostu wietrzyć. Pranie jest konieczne dopiero w przypadku jeżeli się zabrudzi lub po wietrzeniu nadal śmierdzi moczem. Lanolina w wełnie rozkłada mocz na sole i wodę, która w trakcie wietrzenia tkaniny odparowuje. Po wywietrzeniu ponownie możemy użyć tego samego otulacza.
W przypadku mocnego zmoczenia otulacza moczem należy go przepłukać w letniej wodzie i wysuszyć (rozkładając na płasko) przed kolejnym użyciem. Najlepiej jednak temu zapobiegać dobierając odpowiednio chłonny wkład i odpowiednio często zmieniając pieluszkę.
W przypadku wielokolorowych otulaczy wełnianych przed pierwszym praniem warto wykonać zabieg octowania, który utrwala kolory i zapobiega farbowaniu. W tym celu należy wymieszać wodę z octem w proporcji 1 szklanka octu na 2 szklanki wody. W roztworze moczymy pieluszkę ok. 30 minut, a następnie należy ją wyprać i zalanolinować.
Otulacze wełniane należy prać ręcznie w płynie do wełny (polecamy ekologiczne płyny do prania wełny – np. ten: https://doodush.com/produkt/plyn-do-prania-welny-i-delikatnych-tkanin-750-ml-winnis/, ponieważ drogeryjne płyny bywają mniej delikatne dla wełny), w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni. Podczas prania należy pamiętać, że wełna nie lubi tarcia, wykręcania oraz gwałtownych zmian temperatury (a więc temperatura wody podczas prania i płukania powinna być taka sama).
Po wypraniu i wypłukaniu otulacz osuszamy przy użyciu ręcznika, którego zadaniem jest wchłonięcie nadmiaru wody. Następnie należy położyć go na płasko z dala od źródła ciepła i pozwolić mu na naturalny proces schnięcia.
Lanolinowanie
Aby otulacz wełniany izolował wilgoć należy go odpowiednio zaimpregnować. Proces ten nazywamy lanolinowaniem. Przed pierwszym użyciem otulacze nie wymagają kuracji lanolinowej (chyba, że zostały wymoczone w roztworze wody z octem).
Jak często konieczne jest lanolinowanie?
Częstotliwość przeprowadzania kuracji lanolinowej zależy od kilku czynników:
- jak często używany jest dany otulacz
- czy użytkowane są dostatecznie chłonne wkłady / czy pieluszka jest dostatecznie często zmieniana
- ile razy prany był w międzyczasie otulacz (nie zawsze po praniu jest konieczne lanolinowanie)
Zazwyczaj lanolinowanie przeprowadza się raz na kilka tygodni. Sygnałem mówiącym nam, że należy wykonać kurację jest to, że otulacz zaczyna przepuszczać wilgoć za zewnątrz.
Instrukcja lanolinowania:
- otulacz powinien być wyprany i wysuszony.
- naczynie o pojemności ok. 1 litra (np. słoik) wypełnić ok. 250 ml wrzątku, dodać 1 łyżeczkę płatków mydlanych oraz 1 łyżeczkę lanoliny, dokładnie wymieszać,
- do roztworu powoli dolewać ok. 600-700 ml chłodnej wody, tak aby kuracja po wymieszaniu miała ok. 30 st.,
- zanurzyć otulacz i pozostawić w kuracji na ok. 4 godziny, w przypadku wielokolorowych otulaczy warto użyć chusteczki wyłapującej kolory, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zafarbowania,
- wyjąć, wypłukać w chłodnej wodzie, odcisnąć w rękach (nie wykręcać!),
- umieścić otulacz między 2 warstwami ręcznika i odcisnąć, aby oddał nadmiar wody, suszyć na płasko.
Najwyższa jakość wełny = wełna delikatna
Nasze otulacze szyjemy z ekskluzywnych wełen najwyższej jakości. To powoduje, że jest ona jednocześnie delikatna i wrażliwa. Ważne jest aby ściśle przestrzegać opisanych wyżej zasad pielęgnacji.