fbpx

Rozwiewamy mity o pieluszkach wielorazowych

Na temat użytkowania pieluszek wielorazowych krąży bardzo wiele mitów. Obalimy tutaj te, z którymi najprawdopodobniej zetkniesz się najczęściej.

MIT : Pieluchy trzeba wygotować i wyprasować by zabić bakterie

PRAWDA : Bakterie colli giną w praniu w temperaturze 60°C z dodatkiem detergentu po 25 minutach, a z dodatkiem antybakteryjnym w 40 stopniach więc gotowanie pieluch jest niepotrzebne. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze generuje jedynie zbyt wysokie koszty a dodatkowo mogłoby uszkodzić PUL . Pieluszek wielorazowych również nigdy nie prasujemy gdyż PUL zostałby trwale uszkodzony, natomiast właściwości chłonne pozostałych materiałów znacznie by się zmniejszyły.

MIT : Pieluchy wielorazowe są drogie

PRAWDA : Pieluchowanie wielorazowe jest w rozrachunku końcowym zazwyczaj około dwa razy tańsze niż stosowanie jednorazówek. Stosunkowo duży wydatek jaki trzeba ponieść na początek okresu pieluchowania daje czasem mylne wyobrażenie o całościowych kosztach. Jednak mija ono już po kilku miesiącach użytkowania pieluch, gdy nie ma potrzeby stałego zakupu pieluch, jak to ma miejsce w przypadku pieluch jednorazowych. Koszty prania są stosunkowo niewielkie. Pieluszki wielorazowe możemy nawet prać z ubrankami, pościelą, ręcznikami. Pieluchy wielorazowe są ponadto bardzo wytrzymałe. Jeśli dbamy o nie w prawidłowy sposób to mogą być wykorzystane przy kolejnym dziecku lub odsprzedane. Koszt całościowy ulega wtedy znacznemu obniżeniu.

MIT : Stosowanie pieluch wielorazowych jest czasochłonne

PRAWDA : Pranie pieluch nie jest czynnością zabierającą dużo czasu i energii. W końcu robi to za nas pralka. Możemy je prać z innymi ubraniami, nie prasujemy, a czas poświęcony na rozwieszenie pieluch jest porównywalny do czasu wynoszenia śmieci. Zaoszczędzamy również czas jaki musimy poświęcić na zakup jednorazówek, ewentualnemu śledzeniu promocji itp.

MIT : Pieluchy wielorazowe są trudne w użyciu

PRAWDA : Nowoczesne, dopasowane do pupy dziecka pieluchy zapinane na napy są proste w użyciu i wygodne. Jednego rozmiaru możemy używać przez naprawdę długi czas – wystarczy tylko odpowiednio dopasować pieluszkę do gabarytów dziecka. Już po pierwszym ubraniu wiemy jaki sposób zapięcia nap będzie odpowiedni dla naszego malucha. Otulacze i kieszonki doskonale chronią przed przesiąkaniem stąd odpada kłopot przebierania ubranek przy przewijaniu.

MIT : Pranie pieluch jest sprzeczne z ideą ekologicznego trybu życia

PRAWDA : Do prania wielorazówek zużywamy tyle wody, ile potrzebuje jej jedna osoba w toalecie. Badania naukowe wykazały, że jest to o 37% mniej niż ilość zużytej wody w procesie uzdatniania celulozy do produkcji pieluszek jednorazowych. Zużycie energii na pranie pieluch jest także nieporównywalnie mniejsze niż jej ilość potrzebna do produkcji jednorazówek. Tylko w przypadku wody zużywanej do produkowania jednorazówek po prostu tego nie widzimy. Pranie pieluch gwarantuje także, że fekalia trafią do kanalizacji, a nie jak w przypadku pieluch jednorazowych – na wysypiska śmieci.

Pamiętaj! Stosując wielorazówki nie wyprodukujesz 1,5 tony śmieci! Ratujesz też ok. 5 dorosłych drzew – bo tyle trzeba by ściąć by wyprodukować jednorazówki dla twojego dziecka

MIT : Pieluchy wielorazowe to powrót do przeszłości

PRAWDA : Wiedz, że stosowanie wielorazówek to nie cofnięcie się do zamierzchłej przeszłości, gdzie królowały pieluchy tetrowe, lecz wielki krok do przodu. Proponowane pieluchy to wyrób, gdzie wykorzystano nowoczesne i bezpieczne materiały, a także przemyślane rozwiązania. Pora wyciągać wnioski z niepokojących danych zdrowotnych czy widoku wysypisk pełnych trudnych do zutylizowania pieluch – gdzie 500 lat nie wystarczy do ich pełnego rozkładu.

Bierzmy przykład z krajów wysoko rozwiniętych – gdzie stosowanie pieluch wielorazowych to już norma.

Wierzymy, że i w Polsce ta mądra idea będzie się stawała coraz bardziej popularna.