Poradnik pieluszkowy wełna

Otulacz wełniany

Klasyczna pieluszka wełniana   DOODUSH  została uszyta ze 100% dwuwarstwowej najlepszej jakościowo australijskiej wełny merynosa tkanej w Polsce. Do uszycia otulacza użyto najwyższej jakości nici oraz atestowanych, certyfikowanych i trwałych nap typu KAM. Ich gęsto rozmieszczony system pozwala na regulację rozmiaru i szybkie dopasowanie pieluszki do budowy anatomicznej i wagi dziecka. Gumki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a płaska gumka w pasie i na brzuszku ułatwia odpowiednie przylgnięcie do skóry dziecka. W ofercie posiadamy wełnę w różnych fakturach, kolorach i gramaturze. 

Ustalenie rozmiaru

Wełniany otulacz – dostępny w przedziale wagowym 3-20 kg w 4 rozmiarach Nb, MiniOS, OS i XL.

Rozmiar NB

Dedykowany jest dla noworodków w przedziale wagowym 3-5kg. Górna granica jest ściśle powiązana z budową dziecka i zależna od indywidualnych preferencji rodzica, który decyduje o tym z jakiego wkładu chłonnego skorzysta.

Rozmiar MiniOS

Może stać się rozmiarem przejściowym pomiędzy NB a OS, lub w przypadku dzieci szczupłych rozmiarem docelowym. Ten rozmiar naszej wełnianej pieluszki będzie świetnie leżeć na maluszkach od ok 5kg do 11-12kg. Górna granica podobnie jak rozmiar NB podyktowana jest budową dziecka i stosowanymi wkładami chłonnymi. Nieco inaczej pieluszka będzie współpracować z tetrą a inaczej z wkładem chłonnym składanym czy prefoldem złożonym w prostokąt. 

Rozmiar OS

Przeznaczony jest dla dzieci od 7-8kg do 14-15kg z rzeczywistym uwzględnieniem budowy malucha. Ten rozmiar będzie idealnym rozwiązaniem dla większych dzieci, o krąglejszych kształtach, u których rozmiar MOS nie był dobrze dopasowany. 

Rozmiar XL

Rozmiar ten powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Otulacze XL są nieco szersze i trochę dłuższe, a przede wszystkim mają przedłużone uszy, dzięki czemu nie ma problemów z zapięciem pieluszki na dziecku, które ma już większy obwód w pasie. Rozmiar w kroku ok. 15 cm. Całkowita długość pieluszki 46 cm. Rozmiar XL będzie odpowiedni dla dzieci od ok. 10 kg do 20 kg.

Wkład chłonny

Do wełnianych otulaczy DOODUSH zastosować możemy dowolny wkład chłonny pasujący rozmiarem do wielkości pieluszki, tak aby znajdujący się w kroku wkład został pokryty otulaczem i nie wystawał poza jego boczne krawędzie, gdyż tak założona pieluszka może przeciekać.

Stos pieluszkowy

Ilość potrzebnych pieluszek zależna jest nie tylko od wieku dziecka, ale również od jego cech osobniczych. Przy noworodku tych zmian będzie wiecej, ze względu na zwiększoną ilość karmień czy nieustabilizowaną ilość wypróźnienień. W stosie przeznaczonym dla noworodka powinno znaleźć się ok 20-30 zmian pieluch, ale nie oznacza to, ze będziesz potrzebować 30 otulaczy i 30 wkładów. Średnio przy używaniu samych otulaczy wełnianych z wkładami i praniu co 2 będziesz potrzebwać ok 4-5 sztuk otulaczy i ok 20-30 wkładów.Warto pamietać o tym, ze wełna nie wymaga prania po każdym zabrudzeniu czy zmoczeniu (inaczej niż PUL). Zabrudzony moczem otulacz należy przepłukać w letniej, bieżącej wodzie i pozostawić do wyschnięcia (na płasko). Podobnie obchodzimy się z zabrudzeniami mleczną kupką. Otulacz wełniany wymaga wyprania dopiero w momencie, gdy  zaczyna pachnieć inaczej niż zwykle, albo został zabrudzony tak bardzo, ze płukanie nie będzie wystarczającym środkiem zachowawczym.  Możesz stosować system mieszany, używać otulaczy PUL, otulaczy wełnianych, kieszonek, SIO czy AIO. Dużo zależy od indywidualnych preferencji Twoich i Twojego dziecka oraz od tego jak często zamierzasz prać, czy korzystasz z suszarki bębnowej, jaką masz temperaturę w mieszkaniu. Kiedy przyjdzie czas na pieluszki w rozmiarze OS prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej zmian, ponieważ ilość karmień się zmniejszy oraz ustabilizuje się ilość wyróżnień. Średnio młodsze niemowlę będzie potrzebowało ok 12 zmian pieluszek na dobę. Starsze po 6 m-cu życia, w momencie rozszerzania diety ok 8-10. Są to jednak przykładowe ilości i często przy dzieciach, które oddają więcej moczu niż standardowe niemowlę, potrzeba tych zmian znacznie więcej. W bardzo krótkim czasie będziesz mogła sama zauważyć ile zmian potrzebuje Twoje dziecko i jaki system pieluchowania jest dla Ciebie i Twojego maluszka najwygodniejszy.

Instrukcja prania i użytkowania

Otulacze wełniane należy prać ręcznie w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni (temperatura prania i płukania powinna być taka sama).

Po wypraniu i wypłukaniu należy otulacz osuszyć na płasko przy użyciu ręcznika, którego zadaniem jest wchłonięcie nadmiaru wody.

Następnie należy otulacz rozłożyć  na płasko z dala od źródła ciepła i pozwolić mu na naturalny proces schnięcia.

Przed pierwszym użyciem otulacze nie wymagają kuracji lanolinowej.

Do prania należy używać środków przeznaczonych do pielęgnacji wełny.

Po każdorazowym „zmoczeniu” otulacza należy go wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia, układając na płasko.

AKCESORIA

•          plastikowe wiaderko do przechowywania pieluch z pokrywką lub duży worek Pul (tak przechowujemy tylko wkłady chłonne i pozostałe pieluszki z wyjątkiem wełny);

•          woreczek na zużyte pieluchy, który przyda się nam na spacerze

•          mydło odplamiające;

•          Papierki do łapania nieczystości (opcjonalnie)