Poradnik pieluszkowy wełna

Otulacz wełniany

Klasyczna pieluszka wełniana   DOODUSH  została uszyta ze 100% dwuwarstwowej najlepszej jakościowo australijskiej wełny merynosa tkanej w Polsce. Do uszycia otulacza użyto najwyższej jakości nici oraz atestowanych, certyfikowanych i trwałych nap typu KAM. Ich gęsto rozmieszczony system pozwala na regulację rozmiaru i szybkie dopasowanie pieluszki do budowy anatomicznej i wagi dziecka. Gumki wokół nóżek zapobiegają przeciekaniu a płaska gumka w pasie i na brzuszku ułatwia odpowiednie przylgnięcie do skóry dziecka. W ofercie posiadamy wełnę w różnych fakturach, kolorach i gramaturze. 

Ustalenie rozmiaru

Wełniany otulacz – dostępny w przedziale wagowym 3-20 kg w 4 rozmiarach Nb, MiniOS, OS i XL.

Rozmiar NB

Dedykowany jest dla noworodków w przedziale wagowym 3-5kg. Górna granica jest ściśle powiązana z budową dziecka i zależna od indywidualnych preferencji rodzica, który decyduje o tym z jakiego wkładu chłonnego skorzysta.

Rozmiar MiniOS

Może stać się rozmiarem przejściowym pomiędzy NB a OS, lub w przypadku dzieci szczupłych rozmiarem docelowym. Ten rozmiar naszej wełnianej pieluszki będzie świetnie leżeć na maluszkach od ok 5kg do 11-12kg. Górna granica podobnie jak rozmiar NB podyktowana jest budową dziecka i stosowanymi wkładami chłonnymi. Nieco inaczej pieluszka będzie współpracować z tetrą a inaczej z wkładem chłonnym składanym czy prefoldem złożonym w prostokąt. 

Rozmiar OS

Przeznaczony jest dla dzieci od 7-8kg do 14-15kg z rzeczywistym uwzględnieniem budowy malucha. Ten rozmiar będzie idealnym rozwiązaniem dla większych dzieci, o krąglejszych kształtach, u których rozmiar MOS nie był dobrze dopasowany. 

Rozmiar XL

Rozmiar ten powstał z myślą o starszych dzieciach, dla których rozmiar OS (wystarczający u większości dzieci do końca okresu pieluchowania) jest już za mały. Otulacze XL są nieco szersze i trochę dłuższe, a przede wszystkim mają przedłużone uszy, dzięki czemu nie ma problemów z zapięciem pieluszki na dziecku, które ma już większy obwód w pasie. Rozmiar w kroku ok. 15 cm. Całkowita długość pieluszki 46 cm. Rozmiar XL będzie odpowiedni dla dzieci od ok. 10 kg do 20 kg.

Wkład chłonny

Do wełnianych otulaczy DOODUSH zastosować możemy dowolny wkład chłonny pasujący rozmiarem do wielkości pieluszki, tak aby znajdujący się w kroku wkład został pokryty otulaczem i nie wystawał poza jego boczne krawędzie, gdyż tak założona pieluszka może przeciekać.

Stos pieluszkowy

Ilość potrzebnych pieluszek zależna jest nie tylko od wieku dziecka, ale również od jego cech osobniczych. Przy noworodku tych zmian będzie wiecej, ze względu na zwiększoną ilość karmień czy nieustabilizowaną ilość wypróźnienień. W stosie przeznaczonym dla noworodka powinno znaleźć się ok 20-30 zmian pieluch, ale nie oznacza to, ze będziesz potrzebować 30 otulaczy i 30 wkładów. Średnio przy używaniu samych otulaczy wełnianych z wkładami i praniu co 2 będziesz potrzebwać ok 4-5 sztuk otulaczy i ok 20-30 wkładów.Warto pamietać o tym, ze wełna nie wymaga prania po każdym zabrudzeniu czy zmoczeniu (inaczej niż PUL). Zabrudzony moczem otulacz należy przepłukać w letniej, bieżącej wodzie i pozostawić do wyschnięcia (na płasko). Podobnie obchodzimy się z zabrudzeniami mleczną kupką. Otulacz wełniany wymaga wyprania dopiero w momencie, gdy  zaczyna pachnieć inaczej niż zwykle, albo został zabrudzony tak bardzo, ze płukanie nie będzie wystarczającym środkiem zachowawczym.  Możesz stosować system mieszany, używać otulaczy PUL, otulaczy wełnianych, kieszonek, SIO czy AIO. Dużo zależy od indywidualnych preferencji Twoich i Twojego dziecka oraz od tego jak często zamierzasz prać, czy korzystasz z suszarki bębnowej, jaką masz temperaturę w mieszkaniu. Kiedy przyjdzie czas na pieluszki w rozmiarze OS prawdopodobnie będziesz potrzebować mniej zmian, ponieważ ilość karmień się zmniejszy oraz ustabilizuje się ilość wyróżnień. Średnio młodsze niemowlę będzie potrzebowało ok 12 zmian pieluszek na dobę. Starsze po 6 m-cu życia, w momencie rozszerzania diety ok 8-10. Są to jednak przykładowe ilości i często przy dzieciach, które oddają więcej moczu niż standardowe niemowlę, potrzeba tych zmian znacznie więcej. W bardzo krótkim czasie będziesz mogła sama zauważyć ile zmian potrzebuje Twoje dziecko i jaki system pieluchowania jest dla Ciebie i Twojego maluszka najwygodniejszy.

Instrukcja prania i użytkowania

Pieluszki wełniane pierze się rzadko, pomiędzy zmianami otulacz wełniany należy po prostu wietrzyć. Pranie jest konieczne dopiero w przypadku jeżeli się zabrudzi lub po wietrzeniu nadal śmierdzi moczem. Lanolina w wełnie rozkłada mocz na sole i wodę, która w trakcie wietrzenia tkaniny odparowuje. Po wywietrzeniu ponownie możemy użyć tego samego otulacza. 

W przypadku mocnego zmoczenia otulacza moczem należy go przepłukać w letniej wodzie i wysuszyć (rozkładając na płasko) przed kolejnym użyciem. Najlepiej jednak temu zapobiegać dobierając odpowiednio chłonny wkład i odpowiednio często zmieniając pieluszkę. 

W przypadku wielokolorowych otulaczy wełnianych przed pierwszym praniem warto wykonać zabieg octowania, który utrwala kolory i zapobiega farbowaniu. W tym celu należy wymieszać wodę z octem w proporcji 1 szklanka octu na 2 szklanki wody. W roztworze moczymy pieluszkę ok. 30 minut, a następnie należy ją wyprać i zalanolinować.

Otulacze wełniane należy prać ręcznie w płynie do wełny (polecamy ekologiczne płyny do prania wełny, ponieważ drogeryjne płyny bywają mniej delikatne dla wełny), w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni. Podczas prania należy pamiętać, że wełna nie lubi tarcia, wykręcania oraz gwałtownych zmian temperatury (a więc temperatura wody podczas prania i płukania powinna być taka sama). 

Po wypraniu i wypłukaniu otulacz osuszamy przy użyciu ręcznika, którego zadaniem jest wchłonięcie nadmiaru wody. Następnie należy położyć go na płasko z dala od źródła ciepła i pozwolić mu na naturalny proces schnięcia.

Przed pierwszym użyciem otulacze nie wymagają kuracji lanolinowej (chyba, że zostały wymoczone w roztworze wody z octem). 

Instrukcja lanolinowania:

- naczynie o pojemności ok. 1 litra (np. słoik) wypełnić ok. 250 ml wrzątku, dodać 1 łyżeczkę płatków mydlanych oraz 1 łyżeczkę lanoliny, dokładnie wymieszać, 

- do roztworu powoli dolewać ok. 600-700 ml chłodnej wody, tak aby kuracja po wymieszaniu miała ok. 30 st., 

- zanurzyć otulacz i pozostawić w kuracji na ok. 4 godziny, w przypadku wielokolorowych otulaczy warto użyć chusteczki wyłapującej kolory, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zafarbowania, 

- wyjąć, wypłukać w chłodnej wodzie, odcisnąć w rękach (nie wykręcać!), 

- umieścić otulacz między 2 warstwami ręcznika i odcisnąć, aby oddał nadmiar wody, suszyć na płasko. 

AKCESORIA

•          plastikowe wiaderko do przechowywania pieluch z pokrywką lub duży worek Pul (tak przechowujemy tylko wkłady chłonne i pozostałe pieluszki z wyjątkiem wełny);

•          woreczek na zużyte pieluchy, który przyda się nam na spacerze

•          mydło odplamiające;

•          Papierki do łapania nieczystości (opcjonalnie)