fbpx

Różnice pomiędzy pieluchami jednorazowymi i wielorazowymi

Różnica pomiędzy pieluchami jednorazowymi a wielorazowymi tkwi głównie w rodzaju materiałów użytych do ich produkcji. Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.

Rodzaj i pochodzenie użytego materiału

W tradycyjnych jednorazówkach – brak jest na ten temat informacji na opakowaniu. Niestety producenci nie mają obowiązku informowania nas o składzie, z czego bardzo chętnie korzystają. W przypadku pieluch wielorazowych producent dokładnie informuje o użytych materiałach.

Skład pieluszki

W jednorazówkach:

  • zewnętrzna warstwa – nieoddychająca (polipropylen lub polietylen – porównywalny do jednorazowej torby foliowej)
  • wewnętrzna warstwa – celuloza wybielana chlorem, zazwyczaj zawierająca związki toksyczne
  • dodatki – absorbenty, barwniki i sztuczne substancje zapachowe.

A oprócz tego: pestycydy, furany, dioksyny, glifosat, metale ciężkie i… wiele innych.

(Źródło: Safety of baby diapers, ANSES revised opinion,Collective expert appraisal report, January 2019: https://www.anses.fr/en/system/files/CONSO2017SA0019EN.pdf)

W pieluszkach wielorazowych:

  • zewnętrzna warstwa – oddychająca tkanina wełniana lub PUL – przepuszczająca parę wodną lecz zatrzymująca wilgoć wewnątrz pieluszki
  • wewnętrzna warstwa – materiały pochodzenia naturalnego (bawełna, bambus) lub syntetyczne (polar, mikrofibra)
  • dodatki – brak.

Chłonność

W jednorazówkach: absorbent w postaci granulatu niewiadomego pochodzenia, który pod wpływem wilgoci zamienia się w żel.

W pieluszkach wielorazowych: zastosowanie materiałów o podwyższonej chłonności, które nie mają ubocznych wpływów na zdrowie dziecka. Szczególnie polecamy wkłady pochodzenia naturalnego, które cechuje ogromna chłonność: https://doodush.com/kategoria-produktu/wklady-chlonne/wklady-naturalne/.

Substancje zapachowe

W jednorazówkach obecne m.in. toluen, etylobenzen – związki organiczne z grupy węglowodorów aromatycznych, które mogą mieć skutki uboczne. W wielorazówkach substancje zapachowe nie występują.

Te wszystkie różnice w praktyce sprawiają, że większość rodziców stosujących pieluchy jednorazowe boryka się z problemami skórnymi u swojego dziecka lub musi na co dzień stosować kremy. W przypadku użytkowania pieluch wielorazowych problemy tego typu występują bardzo rzadko. Nie ma również potrzeby stosowania profilaktycznie jakichkolwiek kremów.