Prawidłowo użytkowane pieluszki wielorazowe nie powinny przeciekać. Przygotowaliśmy dla Was garść porad dotyczących tego jak unikać tego typu sytuacji.
1. Używaj dostatecznie chłonnych wkładów
Pamiętaj, że wykłady z mikrofibry przeznaczone są raczej dla mało sikających dzieci. W przypadku dużo siusiających dzieci lepiej sprawdzą się wkłady z materiałów pochodzenia naturalnego. Miej na uwadze, że starsze i więcej sikające dzieci potrzebują większej ilości warstw chłonnych, zwłaszcza z przodu (lub z przodu/na środku w przypadku dziewczynek). Pamiętaj też, że dzieci siusiają więcej również np. w okresie ząbkowania.
2. W razie potrzeby wzmacniaj wkład boosterem lub wzmocnij poprzez odpowiednie złożenie długich wkładów
Booster to mini-wkład, który pozwoli Ci wzmocnić chłonność dowolnego wkładu bez znaczącego zwiększania jego objętości. Warto mieć boostery w pieluchowej wyprawce, bo zazwyczaj prędzej czy później przychodzi taki moment, kiedy się przydają.
Jeżeli używasz długich wkładów to w razie potrzeby możesz składać je tak, aby w strategicznej strefie było najwięcej warstw:
3. Jeżeli masz wkłady (lub kieszonki) z materiałami syntetycznymi (np. mikrofibra, polar, coolmax) zwróć uwagę czy nie są zatłuszczone
Polej wkłady (lub kieszonkę od strony coolmaxu/mikropolaru) wodą i zobacz czy wsiąka ona wgłąb materiału. Jeżeli wsiąka to wszystko jest w porządku, natomiast jeśli na materiale pozostają wystające krople to znak, że wymaga on odtłuszczenia. W tym celu należy wymoczyć go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (bez balsamów), a następnie wypłukać ręcznie i wyprać.
4. Jeżeli masz nowe wkłady z materiałów naturalnych (np. bawełna, bambus, konopie, len) to pamiętaj, że wkłady tego typu potrzebują ok. 8 prań, by uzyskać pełną chłonność
Aby przyspieszyć proces nabierania chłonności przez nowe wkłady naturalne możesz wymoczyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie należy je wypłukać ręcznie i wyprać. Możesz też oczywiście używać ich również w okresie zanim tą pełną chłonność nabiorą – po prostu pamiętaj o tym, by częściej zmieniać w tym okresie pieluszkę.
5. Upewnij się czy nie używasz za dużych pieluch
Pomiędzy gumkami a ciałem dziecka nie może pozostawać luz, gumki powinny dokładnie przylegać do nóżek. Pieluszka nie może też zbytnio wisieć – musi przytrzymywać dobrze wkład bezpośrednio przy ciele dziecka. Pamiętaj, aby przy noworodku/małym dziecku używać rozmiaru NB, a nie OS.
6. Upewnij się, że dobrze zakładasz pieluchę
Pamiętaj, że:
A) wkład chłonny musi być w 100% zasłonięty przez PUL/wełnę
B) bardzo ważna jest odpowiednia regulacja na długość – często popełnianym błędem jest zbyt szybkie powiększanie długości, co sprawia, że pieluszka wisi, a wkład nie jest dobrze przytrzymany bezpośrednio przy ciele dziecka
C) zakładka z nadmiaru materiału powinna być zwrócona w górę
D) wkład nie powinien być ani za wysoko, ani za nisko (optymalnie ok. 0,5-1 cm od szwu przy brzuszku):
E) wkład nie może być za szeroki – należy unikać bezpośredniego kontaktu gumek z wkładem, aby uniknąć przecieków przy gumkach
F) wkład nie może być również zbyt wąski – mocz dziecka musi zostać wchłonięty przez wkład, nie może zostać skierowany bezpośrednio na PUL,
G) gumki muszą idealnie przylegać do ciała dziecka, nie mogą pozostawać „luzy”.
7. Jeśli używasz body to pamiętaj, że musi być luźne
W sytuacji, gdy body będzie mocno przylegać do pieluchy to może powodować przecieki. Używaj body w większym rozmiarze lub skorzystaj ze specjalnych przedłużek do body.
8. Zapobiegaj uszkodzeniom PULu
Nie susz otulaczy/kieszonek w suszarce bębnowej, uważaj, aby nie zadrapać membrany paznokciem czy pierścionkiem, unikaj suszenia membrany na słońcu, nie susz otulaczy na kaloryferze. W razie przecieków sprawdź czy membrana nie jest uszkodzona.
9. Jeśli Twoje dziecko to chłopiec to pamiętaj, aby penis był skierowany w dół
W innym przypadku możesz spodziewać się przecieków przy brzuszku.
10. Pamiętaj o odpowiednio częstej zmianie pieluszki
Pieluszka powinna w ciągu dnia być zmieniana co najmniej co 2-3 godziny. W okresie ząbkowania lub w przypadku, gdy Twoje dziecko siusia dużo może być konieczność częstszej zmiany.
Kilka słów o impregnacie
Otulacze Doodush na lamówce posiadają tzw. impregnat (apreturę hydrofobową). To dodatkowe zabezpieczenie, które dajemy, aby ułatwić Ci unikanie przecieków. Impregnat jednak nie jest wieczny – nie istnieje taki, który z czasem nie uległby spraniu. Warto wiedzieć, że spieranie impregnatu jest przyspieszone w przypadku prania w proszkach zawierających więcej niż 15% związków wybielających na bazie tlenu czy np. z dodatkiem Nappy Fresh’a. To nie oznacza, że używanie tego typu detergentów jest zakazane, ponieważ po spraniu impregnatu pieluszka nadal jest w 100% sprawna (spranie impregnatu nie jest podstawą do reklamacji). Po prostu nie będzie już miała tej dodatkowej ochrony.
Warto mieć świadomość, że większość producentów pieluszek w ogóle nie stosuje tej dodatkowej impregnacji. Nasze otulacze po spraniu impregnatu są więc tak samo sprawne jak te, które od nowości nigdy go nie miały. Impregnat po prostu sprawia, że pieluszka „wybacza” więcej błędów użytkownika. Bez względu na to jakiego detergentu używasz w końcu spierze się prędzej czy później. Jednak wybieranie proszków zawierających mniej niż 15% związków wybielających na bazie tlenu sprawia, że pieluszka będzie miała tę dodatkową ochronę na dłużej. Może to mieć znaczenie dla osób, które popełniają takie błędy, jak zbyt rzadka zmiana pieluchy, używanie wkładów o niewystarczającej chłonności lub kontakt gumek z mokrym wkładem, a także dla rodziców, których dzieci dużo sikają.
Jak sprawdzić, czy dodatkowy impregnat jest już sprany czy jeszcze nie? Wystarczy pokropić wodą lamówkę. Jeśli kropla pozostanie na materiale, tak jak na zdjęciu, oznacza to, że impregnat nie jest jeszcze sprany i pieluszka ta „wybaczy” Ci więcej błędów.